2015. October 24.
A bennünket összekötő szálakat kell megkeressük, mert csak így lehetünk értékes közösség - fogalmazott Szólláth Tibor hajdúnánási polgármester Érmihályfalván, az '56-os megemlékezésen.

Szólláth Tibor hajdúnánási polgármester az '56-os emlékműnél
Napfényes idő, nemzeti zászlót tartó fiatalok és az ’56-os emlékmű körül égő mécsesek látványa fogadta mindazokat, akik részt vettek pénteken délután Érmihályfalván az 1956-os események illetve az azt követő megtorlások romániai áldozatai, az Érmihályfalvi Csoport tagjai tiszteletére
tartott emlékünnepségen. A Széchenyi téri szoborparkban összegyűlteket – a programot vezető Boros Emőke tanárnő mellett – Nyakó József polgármester köszöntötte, aki ezúttal nem mondott beszédet, erre Szólláth Tibort, Hajdúnánás polgármesterét kérte meg. A testvérváros elöljárója saját megemlékezésükről érkezett, erre is utalva megjegyezte: ’56 természetesen nem csak “Kismagyarország” ügye, mindannyian kell számíthassunk egymásra. Karinthy Frigyest idézte: “Új Bábelt élünk, a fogalmak pokoli zűrzavarát”, majd hozzátette, hogy manapság is recsegnek-ropognak Európa eresztékei, mi pedig nem tehetjük meg, hogy haragban legyünk. Az összekötő szálakat kell megtalálnunk, hiszen csak úgy lehetünk értékes közösség – ennek érdekében és jegyében érkezett Érmihályfalvára, zárta beszédét Szólláth Tibor.
A beszédek után ünnepi műsor következett. Ennek során a Mezőgazdasági Főgimnázium diákjai szavaltak, őket a Veres László Zsolt Városi Kórus és a Csilinka Gyerekkórus közös műsora követte (közös karvezetőjük Darabont Aliz zenetanárnő). Utánuk az állandóan megújuló és most is e folyamat teljében lévő GGG Irodalmi Stúdió tagjai, a Zelk Zoltán Általános Iskola diákjai következtek (felkészítőik Boros Emőke és Baghiu Mónika tanárnők). Zenés verses műsoruk zárásaként Bródy János: Ha én rózsa volnék című dala hangzott fel, amit a kórus és a hallgatóság jórésze a fiatalokkal énekelt. A koszorúzás során összesen 24 szervezet, intézmény és párt képviselői, illetve áldozatok hozzátartozói tették koszorúikat, virágaikat az emlékmű mellett elhelyezett koszorútartóra.
(Az ’56-os eseményekre és Sass Kálmán mártír lelkipásztorra emlékezve a helyi református egyházközség pénteken és vasárnap is tart(ott) megemlékezéseket, ezekről összefoglalva számolunk be.)
(erdon.ro / Rencz Csaba)