Hőseink az I. világháborúban - Vitéz Krizsán Károly

2015. Április 17.

Krizsán Károly érmihályfalvi ácsmester Wolhyniából (ma Ukrajna területén) hazamentette az első világháborús menetzászlót. A történetet Fiók Imre adatközlő nyomán Kovács Rozália helytörténész teszi közzé.

Vonulás a Morgó felé, a zászlót Krizsán Károly viszi

Vonulás a Morgó felé, a zászlót Krizsán Károly viszi

      „A honvédnak nincsen párja

        világ első katonája.

        Ha felzúg a „Honvéd rajta!”

        fut a gyáva talján fajta

        Rajta! Rajta! Rajta!”

               (Honvéd roham-nóta)

Az I. világháború hőseinek egyike vitéz Krizsán Károly (született 1883-ban) érmihályfalvi ácsmester, aki Wolhyniából hazamentette a menetzászlót, beácsolta egy félereszbe, csak legidősebb fiának, Károlynak árulta el a rejtekhelyet.

A visszacsatoláskor, 1940 szeptember 6-án nyélre tette és felvonult vele a Morgókerti Népkertbe.

Itt tőle dr. Sólyom Fekete István átvette, egy Szatmárról származó menetzászlóval együtt  felvitték Budapestre, a Hadtörténeti Múzeumba.

Ezért a hőstettéért Krizsán Károly megkapta a Vitézségi Érdemrendet és az Ezüst Tűzkeresztet.

Ezenkívül 20 hold földdel jutalmazták a Bácskában. Nem fogadta el ezt a jutalmat, a családot nem akarta költöztetni, ezért beérte kisebb földterülettel helyben. (Adatközlő: anyai ági unokája Fiók Imre, tőle vannak a fényképek is. Megjelent 2005-ben a Barangolás múltban és jelenben könyv 234. oldalán.


A magyarok bevonulásakor Dr. Andrássy Ernő és a fogadóbizottság.

 

 


Ezen a csoportképen a zászlót Krizsán Károly tartja. A képen, mely a vitézzé avatáskor készült Budapesten, a  Hadapród iskola előtt, több érmihályfalvi világháborús hős is felismerhető.   

 

 
A vitézek  a Vitézi Rend Főszéktartóságától a budapesti felavatáskor ilyen Igazolványt kaptak 1942. június 26.-i dátummal. 

 További cikkek

A család sírhelye az érmihályfalvi temetőben (fotó: Rencz Csaba)

Egy nevezetes tanító család tagjai:Pálfy Miklós, Pálfy Irén és Pálfy Gizella

2015. Május 10.

A Pálfy tanító család, ha a szolgálati éveiket összeadjuk, több mint 100 éven keresztül nevelte, tanította írni, olvasni városunkban a gyermekeket, a mi szüleinket, nagyszüleinket. Emléküket Kovács Rozália helytörténész idézi fel.

Illusztráció: Betyárok egy csárdában (kép: hungaricumshop.com)

Történetek Dobos Gábor betyárról - I. rész

2015. Május 24.

Országosan ismert volt a XIX. században Dobos Gábor, az Érmellék híres betyárja, kit sárréti betyárnak is neveznek. A róla szóló történeteket, nótákat Kovács Rozália helytörténész gyűjtötte egybe - e gyűjtemény első része olvasható az alábbiakban.

Gáspárdyné Vida Teréz és lánya Ida

A Gáspárdy család városunkban

2015. Április 14.

A Gáspárdyak néhány generáción át éltek településünkön. A családtól nemrég kapott szép fényképeket és értékes adatokat teszi közkinccsé Kovács Rozália helytörténész.

Az 1725-ben az úrasztalra adományozott ónkanna

Emlékezzünk a szabadságharcra / 2.rész - Gencsy Pál alezredes

2015. Március 15.

A forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulója alkalmából Kovács Rozália helytörténész nemrég a helyi asszonyok szerepvállalásáról írt. Alább Gencsy Pálra emlékezik, akit Kossuth Lajos 1849. május 7-én alezredessé léptetett elő.

 
 
Fogyasztóvédelmi problémákat kérjük jelezzék a következő címen:
http://www.protectia-consumatorilor.ro
Minden jog fenntartva ©
Érmihályfalva város önkormányzata
2012 - 2015
Hosted by: