Folytatódik a POAD (Hátrányos Helyzetű Személyeket Segítő Operatív Program)
2021. Február 22.
Újabb csomagok érkeztek
2021. Február 17.
Közel 370 sertésből álló állomány került megsemmisítésre
Mint azt már közöltük Önökkel, az előző év folyamán több alkalommal (itt és itt) okozott fejfájást az sertéspestis megjelenése településünkön. Úgy tűnt, hogy a fertőzést sikerült megfékezni és ideiglenesen helyre állt a rend e tekintetben. Sajnos arról kell beszámoljunk, hogy ismét megfertőződött egy Érmihályfalvához tartozó tanya (Gyűrüs) sertésállománya. A közel 370 sertésből álló állomány, megsemmisítésre került a hatósági előírásoknak megfelelően. Szeretnénk újból felhívni a lakosság figyelmét az állattartás szabályainak betartására az alábbi előírásoknak megfelelően, annak érdekében, hogy ne kerüljön be a városba a fertőzés:
- Csak az állatok tulajdonosa, vagy gondozója járhat be rendszeresen az állatok tartására szolgáló gazdasági udvarba.
- Az állatok gondozásakor arra a célra elkülönített munkaruhát, és lábbelit kell használni.
- A gazdasági udvarba (vagy a sertések közelébe) csak kéz és lábfertőtlenítő használatát követően lehet szabadon belépni és kilépni.
- Idegenek (szomszéd, vadász, stb.) csak nagyon indokolt esetben (pl. házi vágás) és az állattartó által biztosított külön munkaruhában, lábbeliben vagy egyszer használatos védőköpeny és védőlábbeli felvétele után mehetnek a sertések közelébe.
- Járműforgalom: bármilyen jármű csak kerék‐ és járműfertőtlenítés után mehet be a sertéstartó gazdasági udvarrészbe.
- Állandóan, vagy időszakosan karámban tartott állatok esetén a házi sertéseket kétsoros kerítéssel kell elválasztani a vadonélő állatoktól. A kerítések közötti távolság legalább 0,5 méter kell legyen és úgy kell kialakítani, hogy a két sor közötti terület rendszeres karbantartása, gyomtalanítása elvégezhető legyen. A kerítés magassága legalább 1 méterrel meg kell haladja a benn tartott állatok marmagasságát.
- Zárt tartás esetén folyamatosan biztosítani kell az ingatlan körülkerítettségének épségét, amely alkalmas ember, kóbor állat vagy vadon élő állat behatolásának megakadályozására. Ha a karám fala az ingatlant határoló kerítés is egyben, annak teljesen zártnak, erősnek, résmentesnek kell lennie.
- Minden más esetben külön kerítés szükséges, megfelelő távolságra (minimum 0,5 méter) a karámtól. A közrezárt területet, valamint a kerítés külső oldalán lévő területet is rendszeresen karban kell tartani. A terület gyomtalanítása, fa‐ és bozótmentesen tartása segíti a vadon élő állatok távoltartását a teleptől.
- Tilos állati eredetű anyagot tartalmazó élelmiszerhulladék (moslék) etetése!
- Fertőzött területen belül tilos a zöldtakarmány etetése!
- Az állattartó köteles gondoskodni az állattartó épületekben a rendszeres rovar‐ és rágcsálóirtásról.
Bármilyen megbetegedést vagy rendellenességet észlelnek a sertés állományban, azonnal vegyék fel a kapcsolatot dr. Rizó Béla (0744 517 169) körzeti állatorvos és ifj. dr. Lunczer János (0745 386 320) helyi állatorvossal.