"Mindenkor szívesen lesz látva, csak jöjjön"

2017. Október 20.

Az Érkenézben született Szlávy Gizella (1867 – 1897) az érmihályfalvi dr. Fráter Gáspárhoz ment férjhez. A család megőrizte egyik, menyasszonyként jegyesének írt levelét. Kovács Rozália helytörténész ebből is idéz a csupán 30 évet élt Szlávy Gizellára emlékezve.

 Montázsunkon: Szlávy Gizella menyasszony-korában; a házaspár két első gyerekével; a vőlegénynek küldött levél borítékja; a Szlávy emlékkő a Tótfalun, a kiskápolna előtt; a Szlávy - címer.

Montázsunkon: Szlávy Gizella menyasszony-korában; a házaspár két első gyerekével; a vőlegénynek küldött levél borítékja; a Szlávy emlékkő a Tótfalun, a kiskápolna előtt; a Szlávy - címer.

Az érkenézi Szlávy család több tagja is lakott településünkön a 19. század folyamán, a temetőben hatalmas obeliszk is hírdeti nevüket, de ők építették a kiskápolnát   is a Tótfalun  1818-ban. (2015. novemberében foglalkoztunk a család történetével, részletek itt: I. rész és II. rész.)

A Szlávy családról Borovszky Samu  történész azt írja: ”törzsökös biharvármegyei család. család Ér-kenéz, Mihályfalva, Tarcsa és Genyéte helységekben bírt földesúri joggal. Ez ág sarjai: Károly, 1848 előtt őrnagy, Tivadar cs.kir.  kamarás (1850), Ferencz jelenleg birtokos.”

A család egyik tagja Szlávy Gizella, akinek  fényképe nemrég került elő a debreceni múzeumból.

 A családfa szerint: Szlávy Ferencz (1834 – 1900) és Kuthy Berta (1845-1901) harmadik gyermeke  volt Szlávy Gizella (1867 -1897).

 Szlávy Gizella 1867-ben Érkenézben született, ott nevelkedett, míg 1886-ban  férjhez ment az Érmihályfalván élő és praktizáló dr. Fráter Gáspár orvoshoz. Menyasszony korában írt levelét, melynek keltezése Ér-Kenéz, 1885 Dec.13, megőrizte a család.

A levélben azt írja, hogy "nagyon jól esik nekem azt tudni, hogy szívesen és örömmel fogadnak családjokba...” A levél befejezése:  "Mindenkor szívesen lesz látva csak jöjjön, - el várja és szívesen üdvözli jegyese Szlávy Gizella.”

Dr. Fráter Gáspárral 1886-ban esküdtek. A korán meghalt, mindössze 30 évet élt Szlávy Gizellának négy gyermeke született: Fráter Jenő, ki 1940 -1944 között főszolgabíró volt városunkban, Margit (1889  - ?), Gizella (1892 – 1945) és János (született 1893-ban és hősi halált halt az I. világháborúban).

Rövid életének kevés, de beszédes és fontos adata ismét egy mozaikdarab múltunk megismerésének kirakósában.

       Kovács Rozália, 2017.  


További cikkek

Taar Ferenc időskori képe és fejfája Bagamérban

Újabb adatok Bagamérból, Taar Ferenc (1900-1949) rektortanító/kántortanítóról / II.

2017. Augusztus 23.

Kovács Rozália helytörténész és Szilágyi Andrea muzeológus Bagamérban járt helytörténeti kutatást végezni. Munkájuk eredményét előbbi mutatja be, írása második része következik.

Újabb adatok Bagamérból, Taar Ferenc (1900-1949) rektortanító/kántortanítóról /I.

2017. Augusztus 11.

Kovács Rozália helytörténész és Szilágyi Andrea muzeológus Bagamérban járt helytörténeti kutatást végezni. Munkájuk eredményét előbbi mutatja be, írása első része következik.

Nagy Zoltán költőről, halála évfordulóján

2017. Június 30.

Pár nap múlva lesz 72 éve, hogy az 1884-ben Érmihályfalván született Nagy Zoltán költő meghalt. Hogy miként esett rablógyilkosság áldozatává, az is kiderül Kovács Rozália helytörténész írásából.

A Benedek család

2017. Április 1.

2013. januárjában Egy számla és egy sírkő címmel közöltünk adatokat a Benedek család egyik tagjáról, Benedek Mátyásról. Azóta az egész családról kerültek elő fontos és érdekes adatok, amiket Kovács Rozália helytörténész oszt meg velünk.

 
 
Fogyasztóvédelmi problémákat kérjük jelezzék a következő címen:
http://www.protectia-consumatorilor.ro
Minden jog fenntartva ©
Érmihályfalva város önkormányzata
2012 - 2015
Hosted by: