“56-ban visszavonhatatlanul elszakadt a vasfüggöny”

“56-ban visszavonhatatlanul elszakadt a vasfüggöny”
2014. October 24.
Mintegy 200-an emlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc történéseire csütörtök délután a Széchenyi téren.
/vlm/Image/Show/84/
A megkoszorúzott, virágoktól ölelt emlékmű a másnapi napvilágnál

A napok óta tartó esőzés “szünetet tartott” csütörtök délután, amikor a Széchenyi téren megtartották az RMDSZ szervezésében a már hagyományosnak mondható október 23-i megemlékezést.

Az ’56-os emlékhely előtt gyertyák égtek, a zászlótartó fiatalok kezében magyar, EU-s és érmihályfalvi lobogókat lengetett a szél.

A műsorvezető Boros Emőke tanárnő elsőként Nyakó József polgármestert szólította a mikrofon elé, aki utalva egy nemrégi rendezvényen elhangzott megjegyzésre, újra leszögezte: az Érmihályfalvi Csoport tagjainak neveivel tavaly avatott táblán a pillanatnyi romániai törvények szerint nem lehet rajta Sass Kálmán mártír lelkész neve az egyre késő rehabilitálás miatt. A jelenlegi helyzetben akik kifogásukat hangoztatják, azok nem viselnek ebben felelősséget, ugyanakkor hozzátette: reméli, a helyzet változni fog, addig is a város irányítói igyekszenek az elődökhöz méltó munkát kifejteni.

Cseke Attila képviselő ünnepi beszédében egyebek mellett hangsúlyozta: a magyarországi 1956-os néhány nap nélkül nem írható le Európa történelme, mely leverése ellenére a vasfüggöny visszavonhatatlan szakadását eredményezte. Kitért arra is, hogy a határon sajnos nem csak a szabadság eszméje, de a megtorlás is átjött, nekünk pedig kötelességünk emlékezni az áldozatokra.

Az ünnepségen közreműködött a Veres László Zsolt Városi Kórus, a helyi ifjúsági szervezet, az ÉRMISZ két előadója (Matiz Anett és Geszti Ivett), továbbá a GGG Irodalmi Stúdió.

A koszorúzás során összességében 16 intézmény, párt, egyesület, egyházi közösség képviselői, illetve áldozatok hozzátartozói járultak az emlékmű elé, a koszorúzási szándék jelzésének, és szólításuk sorrendjében: Polgármesteri Hivatal, Cseke Attila, RMDSZ, Egészségügyi-Szociális Központ, Református Egyházközség, RMDSZ-Nőszervezet, Bartók Béla Művelődési Ház, Szépkor Nyugdíjas Egyesület, ÉRMISZ, Székely Albert gyermekei, Mezőgazdasági Főgimnázium, Zelk Zoltán Általános Iskola, Aladin Hero Team Sportegyesület, EMNP, Vitézi Rend, Török László volt ’56-os elítélt.

Az ünnepség a Himnusz dallamaival ért véget.

Keresés