A helytörténeti munka elismerése

A helytörténeti munka elismerése
2012. July 21.
Kovács Rozália helytörténész tanulmánya bekerült a bernáthfalvi Bernáth család történetéről írt, a család leszármazottai által Pécsen kiadott kötetbe.
Kovács Rozália és ifj.Bernáth László a határmenti találkozón
Kovács Rozália és ifj.Bernáth László a határmenti találkozón
Kovács Rozália helytörténész, a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság tagjának munkája a napokban újabb elismerést kapott: a bernáthfalvi Bernáth család érmihályfalvi ágáról írt tanulmánya bekerült a kiterjed családfával büszkélkedő família történetéről szóló kötetbe. Kovács Rozália a “Nagy családok, fényes idők Érmihályfalván” című kötetében írja, hogy a Bernáth család Bihar megyei ágát Bernát Gedeon (1768-1828) alapította, akinek még Érköbölkúton, Érolasziban, Les-Középesen, Feketeerdőn, Érsemjénben és Gálospetriben is voltak birtokai.
Kérdésünkre a helytörténész elmondta, hogy évek óta elektronikus levelezésben áll a család leszármazottaival, kikkel nem szokványos módon került kapcsolatba: egy családok történetével foglalkozó internetes fórumon hozzászólt egy vonatkozó bejegyzéshez, aztán szó szót követett, és már több éve tart a “távkapcsolat”.

Kovács Rozália: “2001-ben kezdtem foglalkozni a családdal, még a Gede lelkész-házaspár unszolására. 2002-ben már ismertettem a történetüket az aradi helytörténeti konferencián. 2005-ben megjelent az Érmihályfalva című könyvben, majd a Nagy családok, fényes idők Érmihályfalván -ban is. Valami pici adat mindig gyűlt hozzá. 2010-ben talált meg a RadixFórumon* ifj.Bernáth László, aki a könyvet hozta. 2011-ben a család egy másik tagja Encsről, bizonyos Evva Margit talált meg.

Mindennek eredménye lett, hogy a Bernáth László és ifj.Bernáth László által írt, már harmadik, bővített kiadásához jutott “A bernáthfalvi Bernáth Család Története” című kötetbe a szerzők bevették Kovács Rozália tanulmányát, és a minap a Pécsen lakó ifj.Bernáth László találkozott immár személyesen is Kovács Rozáliával, ahol egy példányt is átadott a könyvből, melyben dedikáció is olvasható: “Kovács Rozáliának, hálánk jeléül a sok segítségért.”

(*RadixFórum – magyar családtörténészek fóruma)

Keresés