2015. October 29.
Derült égbolt esetén, 2015. október 29-én csütörtökön késő éjjel viszonylag ritka csillagászati látványosságot tekinthetnek meg az érdeklődők. A debreceni Szoboszlai Endre csillagász-ismeretterjesztő írása.
A Hold és az Aldebaran együttállása 2014 május 1-jén, a nyugati horizont felett (Fotó: Szabó Szabolcs Zsolt)
Derült égbolt esetén, 2015. október 29-én csütörtökön késő éjjel viszonylag ritka csillagászati látványosságot tekinthetnek meg az érdeklődők.
Ekkor a Holdunk elfedi a Taurus, azaz a Bika csillagkép alfáját, vagyis a csillagkép legfényesebb csillagát, az Aldebarant. Felhívom az Olvasók figyelmét, hogy a látványosság megtekintéséhez nem feltétlen szükséges távcső sem, de azért azzal élvezetesebb lehet a jelenség, mert a Hold ekkor igen fényesen ragyog majd, ami sajnos rontja a csillagfedés láthatóságát. Ezen az éjszakán a Hold már telehold fázis után jár, de még így is ragyogóan fényes lesz. Holdunk a csillagot (romániai időszámítás szerint) 29-én 23 óra 53 perckor fedi el (a jelenség a Hold bal oldalán észlelhető majd). Több mint egy óra elteltével majd, vagyis már 30-án, pénteken, hajnali 1 óra után négy perccel, bukkan ki ismét a csillag a Hold jobb oldali pereménél, mely után távolodni fog a két égitest egymástól. Az észleléshez derült, felhőmentes égboltot kívánunk! Amennyiben a látványosságot most nem tudnánk megtekinteni, legközelebb december 23-án este, 19 óra utána, ismét szerencsét próbálhatunk majd.
Szoboszlai Endre
csillagász-ismeretterjesztő
a debreceni Magnitúdó Csillagászati Egyesület sajtófelelőse