2013. February 26.
A Dihenes negyedbeli imaházban találkozott a polgármester és az alpolgármester a roma közösség tagjaival, hogy megbeszéljék közös gondjaikat. "Az együttműködés csak kétoldalú lehet" - hangzott el.
A roma közösség tagjaival beszélték meg a közös gondokat a városvezetők
Nyakó József polgármester és Karsai Attila alpolgármester a Dihenes negyedbeli imaházban várta a romákat találkozóra.
A megjelenteket Fülöp Szilárd, a közösség lelkésze köszöntötte, megköszönve az elöljáróknak az imaház építéséhez nyújtott segítséget (ezt még az előző városvezetők tették), illetve az idei télen adott tüzelőt. Ugyanakkor megkérte a hallgatóságot, hogy a hely megkívánta módon viselkedjen. Ennek két temperamentumosabb személy kivételével mindenki eleget is tett, azok távozása után sok téma felvetődött.
A polgármester kifejtette, hogy a választásokkor az egész helyi közösség szolgálatát vállalták fel, ez vonatkozik a romákra is, de ez csak a kölcsönös tisztelet és az együttélés szabályainak betartásával lehetséges. A Polgármesteri Hivatal épületéből senki nincs kitiltva, ellenben sokkal célszerűbb, ha Boka Katalin referens közvetítését veszik igénybe, akinek minden gondról, és azok esetleges megoldási lehetőségeiről is tudnia kell, vagy ha nem tud, utána kell érdeklődnie. Amelyik közösség valamit elvár, annak adnia is kell érte valamit, tette hozzá a polgármester, mindjárt ki is térve arra, hogy a szociális segély ellenében bizony kötelező a megállapított órákat ledolgozni. Akik lovat tartanak, azoknak be kell tartani a legeltetési szabályokat, az állatokat kordában kell tartani, nem lehet bármikor bárhova kiengedni. Mivel az eddigi kísérletek a lopások, rendbontások megfékezésére kudarcot vallottak, az elöljárók a bekamerázás módszere mellett döntöttek – a rögzített kép alapján beazonosíthatóak lesznek az “ismeretlen tettesek”. Sokszor a termények őriztetése sem sikerült, mert éppen a megfogadott őr adott útbaigazítást a tolvajoknak… Van lehetőség részt venni a romákat segítő országos programokban is, például a tanulást / továbbtanulást illetően, tudatta Nyakó József, azt is hozzáfűzve, hogy aki akar dolgozni, az megtalálhatja annak a módját. “Aki nem segíti a közösséget, az jó lenne, ha önvizsgálatot tartana”- fogalmazott, megígérve: a törvény adta keretek között minden gondra keresnek megoldásokat.
Karsai Attila ugyancsak az együttműködés fontosságát hangsúlyozta, hozzáfűzve, hogy senki nincs kizárva semmilyen lehetőségből, ám az együttműködés nem lehet egyoldalú. Az alpolgármester az, aki nap mint nap találkozik például a szociális segély ellenértékében közmunkát végző romákkal, ebből fakadó, többnyire negatív tapasztalatait is elmondta, javasolva – mindkét fél érdekében – jobbító módozatokat. Sok egyéb mellett még szót ejtett a falopásokról, a kaszálók ügyéről, a szemetelésről.
Számos egyéni kérdés is szóba jött, ezekre egyénenként keresnek megoldást.
A városvezetők megfogalmazták a kérést, hogy a roma közösség tagjai válasszanak maguk közül szószóló(ka)t, akik képviselhetik őket a hivatalos (vagy akár nem hivatalos) ügyekben.
Ha a találkozón elhangzottaknak lesz foganatja, akkor hasonló összejöveteleket a későbbiekben is tartanak – összegeztek a városvezetők.