Apropó Dióverés: Szent Mihály-nap – Michal (Mihály) – Mihályfalva város

Apropó Dióverés: Szent Mihály-nap – Michal (Mihály) – Mihályfalva város
2015. September 25.
Városunkban az őszi Dióverő ünnepséget a település nevében szereplő Szent Mihály napjához igazítva rendezzük meg. Kovács Rozália helytörténész a Szent Mihály-naphoz kötődő hagyományokat vette lajstromba.
/vlm/Image/Show/84/
Hans Memling: Az utolsó itélet - a festmény előterében a túlvilágra költöző lelkek bírája, Szent Mihály arkangyal

Szeptember 29. Szent Mihály napja, Szent Mihály arkangyal ünnepe. A vallás szerint Szent Mihály a túlvilágra költöző lélek bírója, kísérőtársa. Főangyal, illetve arkangyal, a mennyei seregek fejedelme. Az egyház oltalmazója, küzdelmeinek pártfogója. Ő teszi mérlegre az emberek jó cselekedeteit és gonoszságait. (Forrás: internet )
Szeptember 29. ez a nap a gazdasági év fordulója is. A pásztorok ilyenkor adtak számot a rájuk bízott jószágokról. A legelőre hajtott állatokat Mihály napján hajtották vissza a faluba. Ezen a napon az időjárásról is jósoltak. Ha Szent Mihály éjszakáján a juhok, vagy a disznók összefeküdtek, hosszú, erős telet vártak. A természet is változik, megszakad a fű gyökere, megszűnik a mézelés, a halak zöme a tó fenekére húzódik.(Forrás: Magyar Néprajzi Lexikon)
A Mihály (Michal, Mihal) helynév, településnév is. Városunk nevében is ott a Mihály név. A dokumentumok szerint 1270-ben (745 éve) említik először praedium Michal formában. (Győrffy György: Az Árpád-kori Magyarország történeti földrajza 644 ).
Az Árpád-korban, tudjuk, hogy Mihály Árpád nagyfejedelem dédunokája, Géza fejedelem (972-997) öccse volt. Apja Taksony fejedelem (? 932-972). „Géza fejedelem megölette Mihályt, mivel az elégületlenek élén állott.”; Meghalt 997 előtt. (Dümmerth Dezső: Az Árpádok nyomában 211.oldal) .
A „Mihály településnév egykori birtokosára, egyesek szerint Géza fejedelem öccsére utal”;.(Heckenast 1970: 49)
Más forrás szerint „Nagy Not Mihály építtette e helyen a legelső házacskát”;. (Pesty Frigyes Helynévtára 1851), de Nagy Mihály „1067-ben mint Szabolcs megyei főember említtetik.”; (Győrffy György i.m.).

Michal, Mihal, Mihály, Nagymihály, Nagymihályfalva vagy mai nevén Érmihályfalva: mindegyik név szülővárosunk neve, és Máté Imrével szólva: „Őseim telkén szépítek, ameddig erőmből telik.”;

Ez a ma itt élők feladata!

Keresés