Babavilág a Futrinka Játszóházban

Babavilág a Futrinka Játszóházban
2012. October 7.
A 2011. augusztus 1. és 2012. augusztus 30. között született babákat és szüleiket várta ma délután "Babavilág" a Futrinka Játszóházban, a Dióverő Szíp Napok keretében. A 47 meghívott családból mintegy 25 el is fogadta az invitálást.
/vlm/Image/Show/84/
A továbbiakban is lesznek találkozók babáknak, mamáknak


A rendezvényre azért van szükség, mert az a tapasztalat, hogy a kismamák a szülést követő 6. hét után (ameddig sokan látogatják őket) szinte egyedül maradnak, nincs kivel megbeszélni gondjaikat, kitől kérjenek tanácsot – indokolta a Babavilág című rendezvény megszervezését dr.Turucz Mária családorvos.
A Futrinka Játszóház emeletén játékok, színes lufik, a padlóra leterített plédek, tea és sütemény várta az érkezőket. A doktornő kérdésünkre elmondta: a fentiekben jelzett egy év és egy hónapban 47 gyerek született a városban, így ezek családjainak küldtek meghívót az összejövetelre. A hívásra mintegy 25-en válaszoltak jelenlétükkel, nem csak gyerekek és anyukák, de több apuka is, sőt, többen a nagyobb “tesókat” is elhozták.
Míg a nagyobbakkal a földszinten Dobos Csilla gyermekpszichológus játszott, addig Biró Rozália, Nagyvárad volt alpolgármestere (aki férjével és két gyerekével érkezett) osztotta meg gyereknevelési tapasztalatait a hallgatósággal. Már az elején bevallotta, hogy politikai és városvezetési elfoglaltságai miatt férjére több feladat hárult e tekintetben, azt azonban elmondta: az első gyerekes anyukákban mindig ott a szorongás, hogy “valamit rosszuk csinálnak” – az aztán a “többedik” gyerek idejére elmúlik, kialakul az az anyai ösztön és megérzés, amire bizton lehet hallgatni. Saját gyerekei – Barna és Bernadett – 12 és 9 évesek, tanácsként elmondta: a gyerekhez – bármilyen kicsi – beszélni kell, sőt, énekelni neki; nem kell “túlöltöztetni”, csak olyan mértékben, ahogyan maga a felnőtt is öltözik; el kell fogadni, hogy a gyerek “más ütemben működik”.
Utána a férj, Bíró Barna saját szemszögéből mondta el tapasztalatait, kiemelve például a mozgás fontosságát, illetve a fürdetés lehetőségét abban, hogy az a gyerek és a szülő közös élményévé váljon.
Torda Csilla asszisztens “Étkezés csecsemőtől a tipegőkig” címmel tartott előadást, melynek egy részét a megjelentek nyomtatott formában meg is kapták – ezen olyan ételek receptjei is olvashatók, melyek a gyerekek hasmenését “megfogják”: rizsnyák, répapüré, almás tejberizs, csirkekrémleves).
Dobos Csilla gyermekpszichológus “Hasznos és haszontalan játékok” címmel tartott előadást, melyben kijelentette: minden játék fejlesztő, ha a megfelelő korban jut a gyerek kezébe.
Biró Rozália ajándékot is hozott a találkozóra – igaz csak egyet, így arra a döntésre jutottak, hogy a kis mesekönyv a legfiatalabb résztvevőé legyen – aki Annácska volt, “nevében” anyukája, Kecskés Enikő vette át (mellékelt képünkön).
Dr.Turucz Mária kérdésünkre elmondta: a továbbiakban is tervezi hasonló találkozók megszervezését, egyelőre háromhavonta.