Panaszosok keresték meg szerkesztőségünket: Magyarországon gyorshajtásért bírságolták meg őket, aminek jogosságát nem is vitatták, ám nehezményezték, hogy három hónapra eltiltották őket a Magyarország területén történő gépjárművezetéstől. Mint fogalmaztak, nem is hallottak olyan törvényről, ami ezt előírná, illetve lehetővé teszi. Ha ez így van, az sokakat érzékenyen érinthet, például azokat, akik a határ innenső oldaláról járnak át dolgozni, vagy viszik gyerekeiket iskolába, tették hozzá.
A törvény nem ismerete nem mentesít a felelősségre vonás alól – az ismert mondás lehetne annak a beszélgetésnek az összegzése, amit a témában dr. Dobó Dénes r.főhadnaggyal, a Hajdú Bihar megyei rendőr-főkapitányság szóvivőjével folytattam. A szóvivő egyszerűen fogalmazva nem értette, hogy a panaszosok mit nem értenek, ugyanis egy 2012. április 15., vagyis több mint öt és fél év óta hatályos törvényről van szó, mely “a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről” rendelkezik.
Ennek 16. paragrafusa 1. bekezdését idézzük (ami a járművezetéstől eltiltásról szól): “Az eljárás alá vont személy eltiltható, illetve az e törvényben meghatározott esetben az eljárás alá vont személyt el kell tiltani a járművezetéstől, ha a szabálysértést engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével követte el.” A szóvivő szerint a törvényt azóta mindig alkalmazzák, például Debrecenben naponta akár több ilyen eset is előfordul. Az eltiltás 1 hónaptól akár 1 évig is terjedhet, a szabálysértés mértékétől függően. Hozzátette: mérlegelésnek helye nincs, az előírás egyformán vonatkozik magyar és nem magyar állampolgárokra. (A nem magyar állampolgár saját országában természetesen vezethet – szerz. megj.) Dr. Dobó Dénes kifejtette: a rendőrség (egyik) feladata, hogy saját eszközeivel megakadályozza a baleseteket, illetve csökkentse azok számát. Tapasztalata szerint a román állampolgárok általában ismerik a szóban forgó törvényt és egyébként is nagyrészt szabálykövetőek. (A törvényt bárki tanulmányozhatja, elég az internetes keresőbe beírni, hogy “A szabálysértési törvénnyel kapcsolatos változások 2012. április 15.)
(Bihari Napló)