
Leventeotthon – leventeszervezet
A leventeszervezetek a katonai előképzés legfontosabb szervezetei voltak Magyarországon az 1920-as évek elejétől a második világháború végéig. A 12 – 21 év közötti fiúk katonai előképzését és nemzeti szellemű nevelését szolgálták. A testnevelés mellett jelentős hangsúlyt fektettek a fegyelemre és a valláserkölcsi nevelésre.
A Levente Egyesületben a törvény által előírt köszönés “Szebb jövőt!” volt, melyre a kötelező válasz az “Adjon Isten!”
A nyilas hatalomátvételt követően a leventéket is harcba vetették. Közülük sokan meghaltak, hadifogságba kerültek. A szervezeteket 1945-ben rendelettel feloszlatták. (Forrás: Wikipédia)
Városunkban is voltak leventék szép számmal, mellékelt képünkön éppen testedzés közben láthatóak.
A másik, fenti nagy fotónkon a Leventeotthon képe, mely a leventeszervezet székhelye volt, a mai Márton Áron utcán állt, a Városháza szomszédságában.
Újabb csatolt képünkön az épület már az elmúlt évtizedben, amikor különböző céllal raktárnak használták.
Az utolsó, alsó kép pedig napjainkban készült, melyen az egykori Leventeotthon már nincs rajta: mivel elhanyagoltsága maitt balesetveszélyessé vált, 2012-ben lebontották. A szomszádságában volt épületrészt felújították, a háttérben pedig a külsőleg ugyancsak rendbehozott zsinagóga látható. A lebontást követően láthatóvá vált a tűzfal, rajta az egykori építő “névjegyével”. Ennyit lehet kibetűzni, illetve kikövetkeztetni belőle: “Készítette …ker Nándor kőműves mester”.
Kovács Rozália
(Archív felvételek: Érmellék 2009 Fotóklub gyűjteménye;
további fotók: Rencz Csaba