Épülő erőmű teremt munkahelyeket Érmihályfalván

Épülő erőmű teremt munkahelyeket Érmihályfalván
2014. January 14.
Harmincnégy millió eurós befektetés teremt új munkahelyeket Érmihályfalván, mely a régióban a párját ritkítja. A helyi és csehországi illetékesek a napokban alá is írták az előszerződést.
/vlm/Image/Show/84/
A csehországi vendégek a polgármester irodájában

Nakó József érmihályfalvi polgármester a 2013-as évet áttekintő nyilatkozatában már utalt rá, hogy körvonalazódik egy olyan vállalkozás érkezése a városba, egy hőerőmű létesítésére, mely munkahelyeket teremt. A polgármester akkor nem mondott többet, de most eljött az ideje a részletek közzétételére. Az elmúlt nagyjából másfél esztendő alatt jutottak el erre a pontra, amikor már a vállalkozás beindulásáról, konkrétumokról lehet beszélni. Nyakó József felelevenítette, hogy a városvezetés egyik kiemelt feladatának tekinti a munkahelyek teremtését, ezek hiánya mutatkozik meg talán legtöbbször a polgármesteri fogadóórákon, lakossági fórumokon is. Személyes kapcsolatai útján került a képbe egy projektfejlesztő cég által egy olyan lehetőség, amely szerteágazó tevékenységi ágakat kínál úgy, hogy közben a helyi adottságokat használja ki. De miről is van szó konkrétan?

Egy külföldi, csehországi befektető nagy léptékű beruházásáról, aki áramtermelő erőművet épít. Ez azt jelenti, hogy az erőműben növényi hulladékot dolgoz fel (éget el), úgy, mint kukoricakóró, gabonaszalma, erdei nyesedék, hulladék, ami mellett energianövényeket is felhasznál(hat). Utóbbiak közé tartoznak az energiahozamuk miatt termesztett energiaakác, energiafű és energiafűz. Az égetéssel fejlesztett hőt villamos energiává alakítják, amit mintegy „beömlesztenek”; az országos hálózatba, így értékesítve. Az alapanyag ellátás lehetőségének feltérképezésére előzetesen egy tanulmányt készítettek, ami azt mutatja, hogy 50 kilométeres körzet el tudja látni az évi 100 ezer tonnányi igényt. Maga az erőmű 50 személynek ad majd munkát, ám hasznosítják az erőműben 50 Celsius fokra felmelegített vizet is. Ezt akár intézmények fűtésére is lehet használni a városba bevezetve, ám egy 10 hektáros fóliaház-rendszerben további 150-200 ember találhat szezonális munkát. A polgármester hangsúlyozta: az erőműnek nincs környezetszennyező hatása. A kazánokba csak a természetből kikerülő alapanyagok kerülnek, melyeket az emberek amúgy is égetnek, a kéményeken jobbára csak gőz távozik, és a keletkező hamut is elszállítják a városból, erre is van már szerződés. Ezen felül a mezőgazdasági hulladék mezei égetését tiltják is – ezt majd már nem is kell megtenni, hiszen pénzt lehet keresni vele.

A projekt technikai részleteiről a polgármester elmondta még, hogy az első lépések egyikeként hozták létre a Bioval nevű magántőkével működő céget, hogy felfejlessze a projektet, mely a működéshez szükséges minden szakterületi tanulmánnyal, az üzemeltetéshez és a felügyeléshez szükséges dokumentummal rendelkezik. Ezek után “lépett színre” a cseh nagybefektető, a brnói Ekol, mely konkrétan 500 ezer eurós tőkeemelést hajt végre, és kézbe veszi a kivitelezést. Utóbbit természetesen a már említett másfél év alatt több egyeztetés, tárgyalás, és személyes találkozó is megelőzte, a Városháza biztosítja – bizonyítva vállalkozásbarát mivoltát – a feltételeket. Az erőmű a várostól észak-keleti irányban, az Érkörtvélyes felé vezető műút bal oldalán, attól egy kilométernyi mélységben lesz, magánterületen, a helyiek által Gorvainak ismert területen. Az erőmű létrejötte, az általa kínált munkahelyek a polgármester reményei szerint mind hozzájárulnak a város társadalmi-gazdasági-szociális életének jobbításához, akár már az építés időszakában is, hiszen az azt végzőknek ellátásra, lakhatásra lesz szükségük. A továbbiakban pedig a cég helyben fog adózni, az alkalmazottak jövedelemadója is többletbevételt jelent a városnak. Az első kapavágástól a próbaüzem beindításáig 1,5 év telhet el, mert egy bizonyos ideig lehet csak hasonló erőműveket üzembe helyezni. Nyakó József kiemelte még, hogy a terve megvalósulásában nagy szerepet játszott, hogy partnerekre talált a helyi RMDSZ-választmányban, illetve a tanácsosi gárdában, melynek tagjai hittek benne, hogy egy hasonló merész tervet végig lehet futtatni.

A napokban Érmihályfalván járt a brnói Ekol igazgatója, Stanislav Vesely, a cég gazdasági vezetője, Gustav Poslusny és Jariomir Kriz részleg-igazgató. A turbinagyártó cég vezetői megbeszéléseket tartottak a helyiekkel, látogatást tettek a Városházán, ahol fogadta őket Nyakó József polgármester, majd együtt látogattak ki az erőmű tervezett helyszínére. Eközben az ügyvédek előkészítették az előzetes szerződést, melyet a nevezett cseh vendégek mellett az említett Bioval tulajdonosai, Chis Ghoerghe, Horváth Sándor és Stanik István láttak el kézjegyével. Az aláirt okmány biztosítékot jelent immár a beruházás folytatására, egy rögzített ütemterv szerint, mely azt jelenti, hogy 2016 második felében beindulhat a próbaüzem. A fejleményekre mindig időben visszatérünk.

(BN)

Keresés