Érmihályfalvai gyerekeket is nevelnek a gálospetri otthonban

Érmihályfalvai gyerekeket is nevelnek a gálospetri otthonban
2013. January 30.
A Gálospetriben működő Szentháromság Kollégiumban 10 érmihályfalvai gyerek él jelenleg. Ez is indokolja, hogy a város önkormányzata lehetőségeihez mért szerény módon segítse a gyerekotthon mindennapi életét.
/vlm/Image/Show/84/
Összesen 27 gyereket nevelnek az otthonban, 10 érmihályfalvai

Legutóbb december elején volt hírünk a dévai Szent Ferenc Alapítvány által Gálospetriben működtetett Szentháromság Kollégiumról: akkor az Aegis Ephebum és az Ave Miriam egyesületek által gyűjtött adományokat és meglepetéseket vitte el a Mikulás az otthonban élő gyerekeknek.
Mivel a létesítményben érkörtvélyesi, székelyhídi, érsemjéni és mezőpetri gyerekek mellett érmihályfalviak is élnek, az önkormányzat lehetőségeihez mérten próbálja segíteni a mindennapi életüket. Nem is akármilyen arányú az érmihályfalvai “jelenlét” az otthonban, hiszen mint annak vezetőjétől, Kosza Erzsébettől megtudtuk, pillanatnyilag 10 fiút és 17 leányt nevelnek, tehát az összesen 27 fős létszámból 10 gyerek mihályfalvai!
Az önkormányzat nemrégiben tűzifával örvendeztette meg az otthon dolgait intézőket, akik egyébként csupán hárman vannak: az említett Kosza Erzsébet, az ő férje, János, és utóbbi húga, Erika.
Szerdán délben Karsai Attila alpolgármester és Bilatiu Anikó szociális referens társaságában látogattunk el újra Gálospetribe, hogy az egykori Fráter kúria mai lakóinak újabb szerény adományt vigyünk. Ez tisztálkodási- és fertőtlenítő szerekből, légfrissítőkből, édességből, és ruhaneműkből állt. Éppen ebéd idején értünk oda, amikor a kisebbek már hazaértek az óvodából, iskolából – és a “haza” szót tessenek szó szerint érteni, hiszen mint a beszélgetésekből kiderült, a gyerekeknek ez a valódi otthonuk.
A felnőttektől megtudtuk: ők hárman valójában mindenesek, akik főznek, takarítanak, mosnak, ha kell ápolók, ha kell fodrászok, ha kell ácsok és kertészek, beszerzők és ügyintézők. Ám mindezt nem panaszként mondták, mert mint Kosza Erzsébet fogalmazott: ezt a munkát csak szívvel-lélekkel lehet végezni. Egy ilyen közösségben természetes, hogy a nagyobbak már segítenek a kisebbek nevelésében, a fegyelem fenntartásában.
Bekukkantottunk a fiúk és a lányok hálószobáiba is, ahol szépen összehajtogatott ruhákat, vetett ágyakat láttunk, nem utolsó sorban pedig kifüggesztve a “házirendet”. A fürdőszoba felszereltsége pedig semmilyen kívánnivalót nem hagyott maga után.
Közben megérkeztek a nagyobbak is az iskolából, akik a családias hangú üdvözlések után imát mondva ültek az ebédhez.
Beszélgetve tovább az otthon vezetőivel, valóságos “rémtörténetek” hangoztak el arról, hogy egyik-másik gyereket milyen életkörülmények közül menekítették ki. Nem túlzás: volt, amelyik nem tudta, mire való a kanál, illetve a fürdőszoba!
Az sem könnyíti meg az otthon mindennapjait, hogy a “jószomszédok” őket sem kímélik, ugyanúgy lába kél a tengerinek a kertből, mint bárhol másutt…
Az elmúlt hét végén az alapítvány vezetője, Böjte Csaba szerzetes volt a vendégük (aki Székelyhídon vett részt ünnepségeken), és nagyon elégedett volt a látottakkal.
Búcsúzáskor Karsai Attila ígéretet tett, hogy a továbbiakban is támogatják az otthont, amiben tudják, amit a háziak örömmel köszöntek meg.

Keresés