Határtalanul: Nyírségi és érmelléki nyelv(sz)építők

Határtalanul: Nyírségi és érmelléki nyelv(sz)építők
2014. November 21.
A Mezőgazdasági Főgimnázium a baktalórántházi testvériskolájának küldöttségével közösen vett részt egy programban, együtt ismerkedtek megyénk és a térség nevezetességeivel. A pályázat lebonyolító csoport nevében Zeffer Tímea igazgatónő foglalta össze az eseményeket.
Csoportkép a főgimnázium "diákbejáratánál"

Egy kicsit ködös, de az évszakhoz képest szép idő fogadta az Érmihályfalvi 1. számú Mezőgazdasági Főgimnázium udvarán a baktalórántházi Vay Ádám Gimnázium 22 diákját és az őket kísérő Tóthné Farkas Zsuzsa, Antalné Nyárádi Csilla és Nagyné Varga Mária tanárait a Határtalanul együttműködés „Nyírségi és érmelléki magyar nyelv(sz)építők”; című pályázat keretében november 14- én.
A mihályfalviak részéről már várt rájuk 22 diák, Zeffer Tímea igazgatónő, Dersidan Stefania aligazgató, Boda Brigitta és Szilágyi József tanárok. Az ünnepélyes köszöntőt és programismertetőt Zeffer Timea és Dersidan Stefania aligazgatónő mondta el, illetve Nyakó József polgármester is köszöntötte a vendégeket.
A “vaysok”, megköszönve a szívélyes vendégfogadást, egy kis ajándékkal és Zelk Zoltán veresek szavalásával kedveskedtek vendéglátóiknak. Az ismerkedés azzal kezdődött, hogy a mihályfalvi diákok és tanárok bemutatták az iskolát és közösségi munkájuk gyümölcsét, a szép pihenőparkot.
Ebéd után diákjaink a bemutatkozását követően csapatépítő, játékos fogalakozáson vettek részt a Bartók Béla Művelődési Házban, ahol az ismerkedés izgalmai is feloldódtak.
A program következő lépése, az Érmellék híres nyelv(sz)építőjének nyomába eredve, az érsemjéni Kazinczy-Fráter-Csiha Emlékmúzeum meglátogatása volt, ahol csodálatos időt tölthettünk helyi idegenvezetőnk, Csorba Terézia ny.tanárnő társaságában, aki sok érdekességet mesélt Kazinczy Ferencről, munkásságáról és Fráter Lóránd regényes életéről.
A ház udvarán lévő aradi vértanú, Kazinczy Lajos emlékműve körül a diákok Kazinczy Ferenc és Ady Endre verseket szavaltak.
A Kazinczy emlékparkban felkerestük Érsemjén három nagy szülöttének szobrát, ami után a kultúrházban az érmihályfalvi Nyíló Akác és az érsemjéni Ezüstperje néptánccsoportok közös műsorát követően táncházzal folytatódott a délután, mindenki örömére.
Visszatérve Mihályfalvára már vártak minket a „gólyák”;, hogy Gólyabálban folytassuk az estét. Vacsora után kezdődött a buli, amit mindenki nagyon várt.
Élményekkel teli nap után tértek vissza a vendégek a szállásukra, a néhai Csiha püspök birtokán levő Barantó kempingbe.
Szombaton elindultunk Nagyváradra, hogy Ady nyomába eredve felfedezzük e gyönyörű „Peceparti Párizs”; műemlékeit. Első megállónk a Kanonok sor, illetve a Székesegyház volt, Ady 1902-ben a váradi Vasárnapi újságban megjelent „Egy kis séta”; cikke kapcsán. Ezután Szent László, a város alapítójának szobránál fotózkodtunk.
A Körös partján, a Fekete Sas palota mellett parkoltunk le később és folytattuk sétánk Váradon a Ferdinánd, majd Bémer téren, s az Emke kávéháznál megállva Ady verseket szavaltak a diákok, felidézve, hogy ez volt Ady és a váradi kortárs írók – költők törzshelye. Itt alakult meg a Holnaposok Társasága, akiknek néhány éve avatták szoborcsoportját az Ady Líceum és Fő utca sarkán – itt folytattuk az Ady versek szavalását. A korzón végigsétálva eljutottunk az Ady Múzeumhoz. A kiállításon betekintést nyertünk Ady egész életútjára, munkásságára „Az értől az óceánig”;. Kirándulásunk ebéd után folytattuk Csucsára, a Boncza– kastély és a nemrég elkészült új Ady és Csinszka emlékének szentelt kiállítás megtekintésével.
A napsütéses szép őszi időt kihasználva, a hegyoldalra kúszó parkban felkerestük a kastélyt Adyéktól megvásároló Octavian Goga román költő, író, politikus mauzóleumát is.
A parkban diákjaink Ady verseket szavalva felidézték azt a korszakot, amit Csucsán töltött Csinszkával. Utunk során megcsodáltuk az Erdély történelmi kapujának számító Királyhágó tetejéről az őszi ködbe burkolózó bihari Érchegység vonulatait. Estére értünk a Barantón lévő szállásra, ahol finom vacsora után közös munka következett: naptárkészítés, kirándulásunk fontosabb állomásain készült fotók válogatása. Közkívánatra ez az est is közös bulival zárult.
Vasárnap reggel 9-kor indultunk érmelléki körutunkra. Sződemetert kalandos, hepe-hupás úton közelítettük meg, ahol a falu központjában a kis református templom kertjében megkoszorúztuk Kölcsey Ferenc szobrát és elénekeltük közösen a himnuszt. Innen utunk Ady szülőfalujába, Érmindszentre (Adyfalvára) vezetett, hogy bejárjuk a hét szilvafás Ady birtokot. Múlt évben adták át a felújított nádfedeles szülőházat és az Ady kúriát, ahol szintén Ady verseket szavaltak a diákok és Ady szobránál koszorúztak.
Nagykárolyban a Károlyi kastély szomszédságában ebédeltünk. Visszaérkezve Érmihályfalvára a diákok megzenésített Ady verseket énekeltek közös foglakozás keretében, felidézve a három nap eseményeit.
Késő délutánra járt, mikor elköszöntünk abban maradva, hogy március 20-22-én tovább folytatjuk a kalandozást, a közös munkát a Nyírségben.

(További fotók ide kattintva nézhetőek meg.)

Keresés