Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt “Határtalanul!” programban pályázatot nyert a karcagi Nagy László Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium valamint az érmihályfalvi 1. Számú Mezőgazdasági Főgimnázium.
Az “Ízek és hagyományok: kunok és székelyek határtalan együttműködése” program keretében, a projekt első szakaszában, a hónap elején a magyarországi tanintézmény tanulói élvezhették az érmihályfalvi 1. Számú Mezőgazdasági Főgimnázium vendégszeretetét. A mihályfalviak részéről 18 diák, továbbá Zeffer Tímea igazgatónő és Boda Brigitta tanárnő köszöntötte a vendégeket.
Tizennyolc diák és két kísérő tanár érkezett péntek délután a partneriskolából, akik meglátogatták az érmihályfalvi tanintézményt, majd szakmai programsorozaton vettek részt vendéglátóikkal.
Szombat reggel a város vezetősége által megrendezett “szalonna szemle”; során a vendégek betekintést nyertek a helybeli kulináris szokások és hagyományok világába.
A jelenlevőket annak a kérdőívnek a kitöltésére kérték fel a pályázat résztvevői, amelyet a két iskola diákjai közösen állítottak össze, egy interjú során igyekeztek megismerni a városlakók által őrzött disznóvágási hagyományokat.
A kisváros egy emblematikus helyén, a Hazaváró Édesanya szobránál csapatunk az Örökség című dal refrénjének eléneklésével az anyanyelv megőrzésének és a világ magyarjai közötti kapcsolatok ápolásának fontosságára hívta fel a figyelmet, csatlakozva az akcióhoz, melyben a város lakosai is részt vettek.
Szombat délután Kiss Imre tanár úr mutatta be a város nevezetességeit, műemlékeit. A romai katolikus templomban tett látogatás során Bogdán István tisztelendő és Husztig Róbert segédlelkész nagyon szívesen fogadta kis csapatunkat, akiknek ezúton is köszönetet mondunk.
Vasárnap reggel diákjaink Nagyváradra utaztak, ahol idegenvezető segítségével fedezhették fel a város szépségeit (balról). A nagyváradi városnézést követően Nagykároly volt a következő úti cél, ahol a Károlyi kastély és a római katolikus templom történelmével ismerkedhettek meg a résztvevők. Kiselőadásban megemlékeztek a város híres szülötteiről: Károli Gáspárról, Jászi Oszkárról, Kaffka Margitról.
A Szatmárnémetibe tett kirándulás zárta a kissé fárasztó, de élményekben gazdag programot. A belvárosi séta során a résztvevők a római katolikus székesegyházat, a református Láncos templomot és a városházát látogatták meg.
Ezzel zárult a pályázat első szakasza. A diákok nagyon jól érezték magukat és a viszontlátás reményében vettek búcsút egymástól.
Zeffer Timea projektvezető