Iskolapéldák tanügyi gondokra

Iskolapéldák tanügyi gondokra
2015. January 28.
A gyakorló pedagógusok köréből érkező tapasztalatok, észrevételek eljutnak-e a döntéshozókhoz, s ha igen, miért nem veszik figyelembe azokat!? Talán ez volt az egyik legfontosabb kérdés, mely a tanárokkal tartott találkozón megfogalmazódott.
/vlm/Image/Show/84/

A hétfőn délután megtartott találkozó illeszkedik abba a sorozatba, melyet a városvezetés a különböző foglalkozást, hivatást gyakorlókkal folytat rendszeresen, a közös gondok megbeszélésére. Korábban volt ilyen vállalkozókkal, aztán óvónőkkel, tanítókkal és most a tanárok kerültek sorra.

Nyakó József polgármester mintegy ötven, a Zelk Zoltán Általános Iskolát és a Mezőgazdasági Főgimnáziumot képviselő tanerőt köszönthetett a Gödör rendezvényházban. Egyebek mellett elmondta: az utóbbi 2,5 évben több pénzt költöttek iskolaépületek rendbetételére, mint az azt megelőző 15-ben, és a folyamatnak nincs vége. A pedagógusok “hangulata” közvetlenül kihat a közhangulatra is, tekintettel arra, hogy napi kapcsolatban vannak gyerekek százaival, azok szüleivel, tette hozzá, leszögezve: a tanító-nevelő munkát végzők a társadalom példaképei kell legyenek.
A találkozón jelen volt Szabó Ödön képviselő is. A törvényhozás tanügyi bizottságának tagja sok egyéb mellett kifejtette: a pedagógusok megbecsültsége hihetetlenül sokat csökkent az elmúlt 25 évben. Meglátása szerint a számtalan miniszter mind a maga koncepcióját akarta megvalósítani, ennek egyenes következménye, hogy a tanügyben nincs meg a folytonosság, aminek eredményét mindannyian látjuk, tapasztaljuk. Az állam csak ott hajt végre decentralizációt, ahol szabadulni akar a költségektől, miközben például az igazgatók megbecsültsége (értsd. fizetése) nincs arányban a felelősségükkel. A politikus szót ejtett még törvényekről, törvény-kezdeményezésekről, lehetőségekről.
A maguk során a pedagógusok is számos, akár általánosnak is nevezhető észrevételt felvetettek, a nevezettek mellett az időközben megérkezett Kéri Hajnal főtanfelügyelő-helyettesnek is. Csupán néhány ezek közül: a problémás gyerekek esetében legtöbbször azok családjában is gondok vannak; túlterheltek a diákok; annak ellenére, hogy az érettségin romlanak az eredmények, nő a tananyag; a Tanfelügyelőség – elavult – szerepe a rendszerben; a címzetes helyek megszerzése körüli bonyodalmak. A legalapvetőbb kérdés pedig: a gyakorló pedagógusok köréből érkező tapasztalatok, észrevételek eljutnak-e a döntéshozókhoz, s ha igen miért nem veszik figyelembe azokat!? Erre, akár csak a szóban forgó találkozóra is érvényes a polgármester megállapítása: hónapokba, talán évekbe is beletelhet, mire érezhető eredményei mutatkoznak.

(BN)

Keresés