Könyvbemutató: Egy kötet az “újra felfedezett” Erdélyről

Könyvbemutató: Egy kötet az “újra felfedezett” Erdélyről
2014. October 8.
A Sepsiszentgyörgyön született, ma Pakson élő Serdült Benke Éva: Erdélyi bárka című kötetének bemutatója volt kedden délután a könyvtárban, ahol a könyv a továbbiakban is megvásárolható.
/vlm/Image/Show/84/
Szabó János olvasott fel a kötetből, a szemközti asztalnál Serdült Benke Éva (jobbról) és Gheri Judit

“Elindultam szép hazámba” – a közismert népdalt parafrazálva talán ez lehetett volna a szerző által is megfogalmazott mottója a kedden délután tartott könyvbemutatónak, hiszen Serdült Benke Éva “újra felfedezett hazájában”, Erdélyben szerzett élményeit, információit osztja meg az olvasóval az “Erdélyi bárka” című kötetben.
Az esemény elején Gheri Judit könyváros mutatta be a szerzőt, aki az ő személyes kapcsolatai révén jutott el városunkba. Megtudtuk, hogy Serdült Benke Éva Sepsiszentgyörgyön született 1944-ben, családjával Marosvásárhelye és Nagyváradon is éltek, majd 1979-ben települtek Magyarországra. Jelenleg Pakson él, és mint magyar szakos nyugdíjas tanár, gyakorta szervez turistautakat diákoknak Erdélybe (is).
Gheri Judit interjú-formában “vallatta” a szerzőt a kötet születéséről, és általában munkastílusáról, melynek során megtudtuk: annak idején, diákként “természetesen” nem tanult magyarságtörténetet, csupán saját családjának sorsán keresztül szűrte le tapasztalatait, majd később, amikor már módja nyílt rá, akkor “fedezte fel” magának Erdélyt, a bemutatott kötet 18 történelmi és művelődéstörténeti esszét, tanulmányt tartalmaz az összegyűjtött adatok, információk összesítéseként. A helyiek érdeklődésére tarthatott számot különösen az a fejezet, mely az ’56-os forradalom okán Romániában meghurcoltakról szó, például Sass Kálmánról és családjáról. A beszélgetés során szó esett egy másik, “Életem, Erdély” című könyvéről is, melyben erdélyi könyvtárakról, nyomdákról, és – régiónkra vonatkoztatva – a nagyváradi Rhédey grófról, az olaszi temetőről is ír.
A bemutatón részletek felolvasásával Szabó János, három énekszámmal pedig a Veres László Zsolt Városi Kórus közreműködött.
A bemutatott köteteket a szerző végezetül dedikálta is, azok a továbbiakban is megvásárolhatóak a könyvtárban.

Keresés