– Kelt Kecskemét, die 23 Julii Anno 1704 … Az gyermeket mindenek felett taníttasd, heverni ne hagyd.
– Kelt Nagy-Bersen, die 25 August 1704 … ,,Kérlek az Istenre taníttasd.”
– Kelt Bánffy-Hunyadon die 26 x-bris 1705. A gyermek Csengerben van-e, vagy Debrecenbe küldted? Mert ha Csengerben van, tudom nem sokat tanul… az gyermeket tanítasd mindenek felett, ha csak így lesz a dolog, jobb volna Debrecenbe neki, mert jobban tanulna.
– Kelt Bánffy-Hunyadon die 6 Jan. A. 1706. A gyermeknek köntöst csináltass, én reám ír, hogy gondoskodjam, mert igen rongyos. Egy gyermeked vagyon, szégyen, hogy gondját nem tudod viselni.
– Kelt Bánffy-Hunyadon 6 Febr. 1706. A gyermek hol légyen, mit tanul? Tudósíts.
– Kelt Nagy-Almáson die 3 Márt. A. 1706. …a fiam levelét most vettem Szurdokrul… kérkedik, hogy már jó író… csak jól tanuljon.
Gencsy Zsigmond halála után 170.6 augusztus 31-én Károlyi Sándor a várkonyi táborból kondoleáló levelében ezt írja: “Ajánlom szolgálatomat kegyelmednek, szegény Gencsy kapitány urunk elesését s kegyelmed gyászos állapotját szomorúan értettem…mind kegyelmedet, mind gyermekit tehetségem szerint protegálni fogom.”
Károlyi Sándornak továbbra is gondja volt az özvegyre és az árvára. A terebesi táborból (“27. junii Anno 1709.) írt levelében biztosítja Gencsynét , hogy “úgy az ő, valamint az árvák igazságának mindig támogatója lesz.” (Adalékok a Rákóczi-kor történetéhez 48.oldal)
Adataink szerint Gencsy Sámuel 1698-ban született és 1752-ben halt meg. Felesége Újhelyi Krisztina, egyik fiának, II. Zsigmondnak négy fia, László, Lajos, Ferenc és II.Sámuel ,”de Gencs,” testvérek 1817-ben az “érmihályfalvi” előnév adományozásában részesültek. (Orsz.Levéltár, Libri Regii LXIII 2012).
Gencsy Sámuel 1725-ben értékes ón kannát adományozott az érmihályfalvi református eklézsiának, melynek felirata “Nemz/etes/ Göncsi Sámuel csináltatta a mihályfalvi Eccla számára Ano 1725”
Gencsy Zsigmond “hazájához való igaz hűségit és szeretit” mi is meg kell becsüljük és gyermekeinkkel, unokáinkkal meg kell ismertessük.
Kovács Rozália