A Bíró Károllyal készül beszélgetés azzal zárult, hogy a méhészeknek és a mezőgazdáknak is érdeke (lenne) az együttműködés. Ez természetesen nem csak Érmihályfalvára vonatkozik, mint ahogyan azok a vonatkozó rendeletek is általános érvényűek, melyekről Indrie Ovidiu, a Városháza környezetvédelmi szakembere tájékoztatott.
A gyom- és rovarirtó szerek használatát szakminisztériumi szinten szabályozták Ezek kimondják:
– a gazdák kötelesek bejelenteni az önkormányzatnál 7 nappal korábban, ha 3. és 4. veszélyességi szintű vegyszert készülnek használni (a fokozat fel van tüntetve a csomagoláson);
– a nagyobb gazdaságok, mezőgazdasági társulások ezen felül azt a parcellát is meg kell jelöljék, ahol vegyszerezni készülnek, sőt, a munka kivitelezési módjáról is kell tájékoztassanak, illetve a szerhez tartozó felhasználási tájékoztatót is be kell mutassák.
A méhészek feladata: információt adni arról, hogy milyen számú állománnyal mikor és hova települnek.
A mindkét féltől megkapott adatok birtokában az önkormányzat illetékese a vegyszerezés előtt 5 nappal kell értesítse a tervezett munka 5 kilométeres körzetében tartózkodó méhészeket a “veszélyről”.
Indire Ovidiu hozzátett, tilos permetezni:
– virágzási időszakban,
– 25 Celsius fok feletti hőmérsékletben,
– ha 5 km/h-nál erősebb szél fúj.
Háztáji gazdaságokban arra is ügyelni kell, hogy az éppen virágzó nyomnövényeket ki kell irtani permetezés előtt, mert azok vonzzák a nélkülözhetetlen beporzást végző méheket.
Az érmihályfalvi önkormányzat a maga részéről levélben értesíti/emlékezteti a mezőgazdasági társulásokat a fentiekre, ugyanakkor a sorolt információkat a Városháza titkárságán személyesen, vagy a 0259-355216-os telefonszámon lehet bejelenteni.