2013. January 30.
Szóváltás alakult ki a Helyi Tanács szerdai gyűlésén annak a levélnek a kapcsán, melyet az EMNP tanácsosai a polgármesternek címeztek.
Előzetesen 9 napirendi ponttal vágtak neki a tanácsosok januári gyűlésüknek szerda délelőtt, és azok megtárgyalása nem is okozott gondot.
Fordulatot az “Egyebek” napirend hozott, amikor az EMNP négy tanácsosa által aláírt, a polgármesternek címzett beadvány kapcsán Nyakó József kért szót.
A dokumentum azt kifogásolja, hogy a tanácsosok többszöri próbálkozásra sem jutottak hozzá azokhoz az információkhoz az elöljáróságon, melyekre szerintük munkájuk végzéséhez szükségük lenne. A románul, jogászi alapossággal fogalmazott levél sorolja is tételesen, hogy milyen törvény milyen cikkelyei alapján tartanak igényt az információkra. Zárásaként úgy fogalmaznak, hogy ha nem történik változás, akkor jogi lépéseket tesznek, sőt, a nyomozóhatósághoz is fordulnak.
A polgármester elsőként is leszögezte, hogy a Polgármesteri Hivatalban “nem zajlanak sumákolások”, bárki informálódhat, ám túlzásnak vélte azokat a kéréseket, illetve azok mennyiségét, amiket az EMNP tanácsosai megfogalmaznak. Szerinte az EMNP a választások idején “elhúzta a mézes madzagot” a lakosok előtt, aminek most így próbálnak meg eleget tenni, nem érvén el a kampányban hangoztatott eredményt. Úgy értékelte: a levél az elöljáróval kapcsolatos kételyeket sugall, amiket kikért magának, sőt, az utolsó passzust fenyegetésként értékelte. “Nagyon sajnálom, hogy magyar emberek ilyen levelet írnak alá” – fogalmazott Nyakó József. Hozzátette: nem várja el senkitől, hogy őt “ajnározza”, de aki feltételezi, hogy elöljárói munkája során ködösít, az hazudik. Kitért egy korábbi, az EMNP helyi újságjában megjelent írásra is, melyben annak szerzője a polgármester “másik életére” (1989 előtti) utalt. “Érmihályfalván bárki tudhatta annak idején is, hogy ki az a Nyakó Jóska, aki vívta a maga is harcát a közösségért, téve azt, amit mások nem mertek”- fogalmazott a polgármester, hozzáfűzve, hogy annak idején mindez kihallgatást, házkutatásokat “eredményezett”. Visszatérve a mába úgy vélte, hogy az informálódás normális módja természetes, ám az EMNP kéréseinek eleget tenni majdhogynem egy külön alkalmazottat igényelne.
Pap Sándor EMNP-s tanácsos válaszában úgy vélte, hogy ők törvényes jogukkal élnek, ugyanakkor örömét fejezte ki, hogy a város dolgai jó irányba haladnak, és ők nem a város hátráltatását akarják. Kapják meg a kért információkat, és működjenek együtt a frakciók, mondta. Hozzátette: a polgármesternek címzett levelet nem Nyakó József elleni támadásnak szánták.
Tanácsoskollégája, Czeglédi Júlia eseteket említett, amikor nem kapott információkat.
Todor Maria jegyzőnő (kinek pár napirenddel korábban egyhangúan a legmagasabb minősítést szavazták meg szakmai munkájára), értetlenségének adott hangot, mint mondta, nem érti, hogy a szóban forgó kért adatok miben segíthetnék a tanácsosi munkát? Ugyanakkor megemlítette, hogy az elmúlt fél évben 59 határozatot fogadott el a képviselő-testület, és bár az RMDSZ-frakció sem büszkélkedhet kezdeményezései mennyiségével, az EMNP egyetlen határozati javaslatot sem tett. A jegyzőnő indokolatlannak minősítette a szerinte a tanácsosi munkához nem szükséges mennyiségű adat kérelmezését (pl. menetlevelekről, munka- és időbeosztásokról, alkalmazotti fizetésekről, a pénztár napi bevételeiről, stb.)
Gyűlés közben betoppant Csomortányi István, az EMNP partiumi szervezési igazgatója, aki szerint a helyi elöljáróságon korábban “egy bájos káosz” volt, és örülnek, hogy az az új vezetőkkel megszűnt, ugyanakkor a párt stratégiája – nem csak Érmihályfalván – hogy tiszta vizet öntsenek a pohárba. Szerinte csak olyan adatokat, kimutatásokat kérnek, melyek szükségesek a tanácsosi munkához, és azokat mindet meg is kellene kapják, még ha az többletmunkát is ad a tisztviselőknek. Mint ellenzékieknek, nekik ez a feladatuk, és ezzel tartoznak is azoknak, akik rájuk szavaztak – ha az önkormányzat nem akar bizonyos adatokat kiadni, akkor azt tagadja meg írásban, és annak birtokában majd megteszik a szerintük szükséges jogi lépéseket, tette hozzá Csomortányi István.
Nyakó József szerint az EMNP-nek nincs erkölcsi alapja számonkérésre, tekintve hogy azokra az időkre hivatkozva akarja monitorizálni a mai városvezetést, amikor a pártot védnöklő Tőkés László EP-képviselő püspöksége idejének egyházkerületi főgondnoka volt a város polgármestere. “Nagyon siralmas, hogy a mi fajtánk akar befeketíteni bennünket”- összegzett a polgármester.
A szóváltásban az álláspontok nem közeledtek. A gyűlés végén volt olyan RMDSZ-es tanácsos, aki azt javasolta a polgármesternek: kezdeményezzen pert a neki címzett levél miatt.