Öt évtized után újra az iskolapadban

Öt évtized után újra az iskolapadban
2014. June 29.
Az iskolapadból fél évszázada felállt "véndiákok" találkoztak szombaton délelőtt a ma a Mezőgazdasági Főgimnázium nevet viselő líceumban. Ez a generáció volt az iskola felépítője.
/vlm/Image/Show/84/
Az 50 év után egybegyűlt iskolatársak

Az öt évtized után megtartott találkozó már önmagában is különleges esemény, és ezt még tetézte, hogy ez volt az első generáció, mely az 1961-ben alakult tanintézményben szerzett képesítést.

Az 1964-es esztendőben három osztály végzett, az akkori diákok voltak azok, akik a szó szoros értelmében építették az iskolát, ásva az alapot, horda a téglát, a fövényt, a homokot, sőt, ha kellett, akkor éjszakánként még az állomásra beérkezett tehervagonokból rakodták az építőanyagot is. A találkozóra a három osztályból egy szűk osztálynyian, húszan gyűltek egybe, és amikor megszólalt számukra az iskola csengője, örömmel felismerve, vagy éppen kíváncsian méregetve egymást vonultak be az osztályba.

Zeffer Tímea igazgatónő köszöntötte a “diákokat”, és felolvasta az egykor a Gép- és Traktorállomás (GTÁ) melletti Mezőgazdasági Szakközépiskola nevet viselt intézmény igazgatójának, a ma Magyarországon élő Erdei Károlynak üzenetét.
Ebben felelevenítette, hogy az alapítás évében nem rendelkeztek az oktatás legelemibb feltételeivel sem, nem csak didaktikai eszközeik, de tantermeik, műhelyeik sem voltak, a tanórákat a pártbizottság, illetve a használaton kívüli katolikus iskola leromlott állagú termeiben tartották. “A kétségbeejtő helyzeten az iskola személyzetének áldozatvállalása, a GTÁ dolgozóinak jóindulatú támogatása, és nem utolsó sorban az ünnepi találkozón résztvevő egykori diákok fegyelmezett magatartása és munkája árán lehetett úrrá lenni”. Az akkori diákok a tanulásban is jeleskedtek, a záróvizsgára készített vizsgamunkák jelentős részét országos kiállításra vitték, a kapott pénzjutalmat kirándulásra fordították. Az akkor tapasztalatok mának szóló üzenetét is megfogalmazta a volt igazgató: “az öntudatos, szervezett munkával, összefogással nagyon sok akadály leküzdhető.”

A továbbiakban Karsai Attila alpolgármester az önkormányzat nevében köszöntötte az ünneplőket, majd Filip József egyik osztályfőnök és Bircze József egykori mester vezetésével tartották meg az osztályfőnöki órát, melyen minden megjelent röviden beszámolt élete elmúlt öt évtizedéről. Az óra végén Zeffer Tímea adott át mindenkinek egy oklevelet és egy szál szegfűt, az iskola bejáratánál elkészült a kihagyhatatlan csoportkép, majd közös ebéden folytatódott az emlékek felidézése.

A találkozón jelen voltak (a jelenléti ív alapján): Filip József, Bircze József, Gábor Bálint, Szabó Géza, Kóti József, Cuibuş Gheorghe, Czirják Zoltán, Vas Alexandru, Szabó Kálmán, Bodnár János, Papp József, Munkácsi István, Părcălab Ioan, Szodorai Lajos, Illyés József, Chiş Aurel, Szkrubuc Ferenc, Tóth Sándor, Kuzmány Sándor, Czeglédi László.

(BN)

Jobb oldali képünkön a három osztálynapló, alább az A.osztály Gábor Bálint által megőrzött tablója.

Keresés