2013. February 18.
Bár Érmihályfalván tartották péntek délben tájékoztatójukat az APIA székelyhídi szakemberei, az ott elhangzott általános információk értelemszerűen minden gazdára vonatkoznak. (BN)
A területileg illetékes székelyhídi APIA-kirendeltség (Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség) két tanácsadója, Lelescu Constantin és Marozsán Gyula mérnökök tartottak tájékoztatót a mintegy tucatnyi megjelent mezőgazdásznak a terület alapú támogatásokról.
Mint elhangzott, jövőre, a 2014-2020-as fejlesztési periódus elején markáns változások várhatóak a mezőgazdasági támogatások terén is, ám erről egyelőre nem tudni közelebbit. De bizonytalanságért nem kell a következő esztendőig várni, az már most is van elég, hiszen ami ma még érvényes, az nem biztos, hogy a jövő héten is az lesz.
Azért természetesen hangzottak el konkrétumok is:
– a terület alapú támogatásokra a kéréseket március 1. és május 15. között lehet letenni, illetve azt követően június 10-ig is, de utóbbi esetben már napi 1%-ot levonnak a megítélt támogatásból, késedelmi büntetés címén;
– akinek a tavalyi, vagy előző évekhez képest újabb megművelt területe van, az csak az új területről kell bejelentést tegyen, legalább egy egyszerű adásvételi, vagy – ha nem megvette, csak bérbe – egy árendába vételi megállapodással;
– amennyiben kevesebb a megművelt terület, akkor azt is jelezni kell, legalább egy kézzel írt, saját felelősségre kiállított nyilatkozattal, megnevezve benne az okot, amiért csökkent a terület (pl. eladás, bérlet felmondása);
– a bevallott terület, amire a támogatást kérik, mind elhelyezkedését, mind nagyságát tekintve feleljen meg a valós adatoknak, mert a műholdas felvételek alapján a nyilvántartás azonnal “kipirosodik” – vagyis rögtön megmutatja az átfedéseket, és a tűréshatár 2% alatt van, a valótlan adat a támogatás elmaradását eredményezheti;
– állatok – tehenek és juhok – esetében az APIA-nak adott nyilatkozatnak egyeznie kell a körzeti állatorvosnál lévő listával.
Kérdésre válaszolva elhangzott még, hogy
– megműveletlen területre csak EU-támogatás jár, ellenben azt a területet is gondozni kell;
– a legelőnek és kaszálónak bejelentett területet nem szabad felszántani; az aszálykárok ügye nem az APIA-hoz, hanem a Mezőgazdasági Igazgatósághoz tartozik.
Az 50 hektárnál nagyobb területen gazdálkodóknak Nagyváradon tartanak majd tájékoztatást, míg a dokumentációk leadását tervszerűen fogják végezni, a gazdákkal a személyre szóló időpontokat postai úton fogják közölni, és ezt kéretik betartani.
Akinek konkrét kérdései vannak, az (a székelyhídi körzetben) a 0259-352227-es telefonszámon kérhet rájuk választ.
(BN)