A korábbi évekhez képet talán ha harmadannyi méhész van az Érmihályfalva-környéki akácerdőkben, ezt onnan is tudni, hogy a helyi Városházán sokkal kevesebben regisztráltak, jelezve tartózkodásukat. (A tevékenységi igazolást fel lehet használni pályázatokhoz, illetve lehet őket értesíteni, ha esetleg permetezés zajlana adott körzetekben.)
Salat Attila Székelyudvarhelyről érkezett és a Bujanovics-erdőnek nevezett részen rakta ki a kaptárjait. Mint elmondta, 15 éve méhészkedik és egy évtizede tér vissza rendszeresen Érmihályfalvára. A mintegy 400 kilométeres utat azok után vállalta, hogy barátaitól hallott az érmelléki, nagy kiterjedésű akácerdőkről, illetve számára az sem elhanyagolható, hogy “magyar vidékről” van szó. Összesen 90 méhcsaládjából 72-t utaztatott idén, ennyi fért fel a kamionra és úgy néz ki, komoly veszteséggel zárja az “akácozást”. Amint felelevenítette, az elmúlt 10 évből számára talán három volt, amit méhészkedési szempontból jónak nevezhet és az idei sem ilyen lesz. Sőt, megfogalmazása szerint az idei szezon egyenesen katasztrofális, amikor beszélgettünk (május 16-án, csütörtökön), akkor is éppen cukrot vásárolni járt bent a városban, hiszen etetnie kell a méheket…
A szakember kifejtette: ahhoz, hogy az akácvirágban legyen nektár, éjszaka legalább 14, nappal pedig 20 °C kellene legyen, ellenben például csütörtökre virradóra 9 volt és nappal sem emelkedett 13 – 15 °C fölé. “Mi, emberek is fázunk, még a téli ruházat is előkerül, akkor hogyne fáznának a méhek”, fogalmazott Salat Attila, hozzátéve: akácvirág töméntelen van, csak éppen nincs benne nektár és az eső miatt amúgy is tönkremegy, a szél pedig leveri. A fák között már az avar is fehér ennek következtében, de sok méh is a földre kerül, mivel kirepülnek, de a hideg miatt elgémberednek, nincs erejük a kaptárba visszatérni. Amelyek még elérnek a kaptár közelébe és ott hullanak le, azokat a méhész összeszedi és visszateszi a kaptárba, hátha felélénkülnek, amelyek nem, azok bizony odavesznek… A beszélgetésünk előtti napon Udvarhelyen 21 °C volt, miközben a Mihályfalva melletti erdőben 13, jegyezte meg a méhész, aki szerint esetleg még egy hétig tarthat akkorhoz képest az akácszezon ezen a vidéken, ám ő azt sem várta meg, tervei szerint Medgyes környékén tanyázik le újra.