2013. January 8.
Ahogyan arról előzetesen beszámoltunk, Szabó Virág egy valójában felnőtteknek szólt, mesékből ihletődött divattervezési versenyen különdíjat vehetett át az elmúlt hónapban Budapesten. Íme a varázslatos mese igaz története.
A jutalom átadásának ünnepélyes pillanata
Ahogyan arról előzetesen beszámoltunk, Szabó Virág egy valójában felnőtteknek szólt, mesékből ihletődött divattervezési versenyen különdíjat vehetett át az elmúlt hónapban Budapesten.
Íme a varázslatos mese igaz története.
Virág édesanyjához, Szabó Emőke tanárnőhöz novemberben jutott el egy pályázati felhívás e-mailben, melynek szövege szerint: “Vándormesék országának királya ezer ruhát rendel mesebeli hőseinek, legkisebb fiúknak és leányoknak! Hétmérföldes csizmát és varázsköpenyt az arra érdemeseknek!”
A kiírás szerint “bárhonnan bárki” nevezhetett (ebből tehát nem derült ki, hogy esetleg csak felnőttekre számítanak), hogy magyar népmesékből ihletődve, egyébként már használhatatlannak tűnő textilanyagokból alkosson 3 ruhás mini kollekciót 6 – 10 éves gyerekeknek. Bátran lehetett használni a magyar motívumokat, technikákat (szőttes, varrottas, gyöngyfűzés, csipkeverés, textilfestés, faragás technikájának használata alternatív módon), viszont fontos volt, hogy a mini kollekció innovatív legyen, új megoldásokat kínáljon. Első lépésként természetesen még csak a terveket kellett elküldeni a szervezőknek, akiket aztán arra érdemesnek találtak, azoknak már munkához is kellett látni, hogy részt vehessenek a december 15-re betervezett divatbemutatón.
Mivel Virág minden szabadidejében ruhákat rajzol, tervez, babaruhákat varr (mint sok más kislány is az ő korában), megmutatta neki a lehetőséget, mondta el kérdésünkre Szabó Emőke. Virág egy délután alatt készített 3 tervet, azokat számítógépre vitték, elküldték, de igazából nem igen hittek benne, hogy van bármennyi esélye.
Aztán november végén “bekopogott” az értesítés: egyetlen gyermek pályázóként beválogatták a következő fordulóba! Nagy volt az öröm, folytatta az édesanya, míg rá nem jöttek, hogy lerajzolni a népmesei ihletésű ruhákat sokkal könnyebb volt, mint a tervek szerint, megadott méretben, a rajzoknak megfelelően, azoktól egyáltalán nem eltérve megvarrni.
Mindössze 10 nap alatt kellet az összesen 5 darabból álló három ruhácskát elkészíteni. Mivel Virág 10 évesen nem tudja még a varrógépet kezelni, ezért természetesen segítettek neki, főleg Kovács Éva képzőművész, és az egyik nagymama, Ernei Julianna. Sokat nem is kellett varrni, mert minden darab újrahasznosított ruhákból, anyagokból készült.
A díszítés volt inkább a nagy kihívás: Virág több méter fonalat font, amit rá kellett varrni minden ruhára, továbbá csipkét, gyöngyöt is kellett felvarrni, ami nagyon “babramunka” volt. Fontos kiemelni, hogy minden díszítés kézzel készült.
A divatbemutatón 12 tervező munkáját mutatták be a REmese(Újrahasznosított Mesék Társasága) gyerekmodelljei.
Sajnos nem mindig találták el a gyerekek a méretet, egyik-másik darab túl kicsi volt a modellre, vagy lötyögött rajta – de nagyon aranyosak voltak. A helyszín a belvárosi Pesti Mese nevű étterem volt, maga a bemutató egy nagyszabású, 3 napos rendezvénysorozat egyik programja volt, szakmai előadások, megbeszélések, kiállítások, találkozók mellett. A divatbemutató elején elmondták, hogy nincs külön gyermek kategória, mert Virág volt az egyetlen gyermek, tehát semmilyen különleges elbánásra ne számítson. A szakmai zsűri tagja volt mások mellett Szegedi K. Aliz Torella népi iparművész, és Hegyi S. Lúcia divattervező is.
A bemutatón felvonultak a modellek, aztán a tervezők kellett ismertessék a ruhákat, az inspirációs forrást, a technikákat. Virág nagyon ügyesen eleget tett ennek a feladatnak, bár nagyon izgult a kifutón (de ez a felnőttekre is érvényes volt minden bizonnyal). Az eredményhirdetésen 2 különdíjat osztottak ki, az egyiket Virág kapta: Hegyi S. Lúcia divatházában tölthet el 3 napot a következő nyáron, ahol megmutatják neki a divatház működést, megtanítják tervezési fortélyokra. Emellett a versenyzők márciusban részt vehetnek Budapesten egy 1 hetes szakmai táborban.
Így volt, nem mese volt, hanem való igaz, hogy Szabó Virág ügyes volt, aki nem hiszi, annak nem is kell utána járni, csak nézze meg a mellékelt képeket.