A Gulágról Érmihályfalván is

A Gulágról Érmihályfalván is
2017. February 22.
A Gulág emlékév alkalmából a Magyar Polgári Egyesület szervezésében, a Gulág emlékbizottság támogatásával, előadásokra került sor a napokban Érmihályfalván és Nagyszalontán is.
/vlm/Image/Show/84/

Mindkét helyszínen Domonkos László író, újságíró tartott előadást “Talán dünnyögj egy új mesét, fasiszta kommunizmusét”; – József Attila soraival kirándulás a Gulágra – megállók: Recsk, Hortobágy címmel.

Érmihályfalván február 19-én, a Máté Imre Városi Könyvtárban Nagy József Barna, a Magyar Polgári Egyesület elnöke köszöntötte a szép számú közönséget, bemutatva a Gulág emlékév programsorozatot és az est előadóját.

Domonkos László előadásában a szovjet lágervilág megalakulásának körülményeire, a politikai, társadalmi helyzetre is rávilágított. Beszélt a szovjet csapatok magyarországi beözönléséről, az ennek következtében elhurcoltak sorsáról, a GULÁG világának mindennapjairól. Az előadó összefüggéseiben mutatta be a sztálini terror, a Gulág táborrendszere és a kommunista ideológia közötti kapcsolatokat. Beszélt a nyugati társadalom cinkos hallgatásának okairól is, de szó volt arról a kettős mércéről is, ami a kommunista és a fasiszta diktatúrák és rémuralom tekintetében fennáll.

Külön kitért a romániai lágerekre, pl. a Duna-deltában megszervezett munkatáborokra, vagy a Magyarországon kialakított recski munkatáborra. Röviden szólt a Hortobágyra kitelepítettekről, a kitelepítések körülményeiről, az ott dolgozók mindennapjairól. Az előadó több, a Gulággal foglalkozó kötetet, filmet is a jelen lévők figyelmébe ajánlott, többek között Varlam Salamov, Rózsás János, vagy éppen Szolzsenyicin, egykori Gulág-rabok visszaemlékező írásait.

Az előadó érdekes, lényegre törő előadásában számos alkalommal idézett ezekből a művekből, de a magyar irodalom más, neves alkotóitól is.

A jelen lévők számos érdekes kérdéssel, hozzászólással teljesítették ki az előadást, bemutatva a településükről elhurcoltak és a leszármazottak sorsát. A Gulág kérdésköre mellett szó volt a kommunizmus egyéb bűntetteiről, vagy éppen a kommunizmus szellemiségének utóéletéről is.

Az előadások résztvevői, a sok fiatal, nemzetünk történelmének egy elhallgatásra ítélt fejezetét ismerhette meg. A február 25-én véget érő Gulág Emlékévnek éppen ez volt a célja, minél szélesebb körben, különösen a fiatalok körében, megismerni a Gulághoz kapcsolódó eseményeket, történéseket.

(Bihari Napló)

Keresés