Ahogyan tavaly ilyenkor is, most is tudatom önökkel: milyen gazdasági irányelvek jellemezték a város vezetését az elmúlt évben, melyek voltak a főbb gazdasági események 2014-ben. Az alábbi a tavaly közzétett beszámoló folytatásának is tekinthető, melyből – hiteles forrásból – megtudhatóak azok a számadatok – és nemcsak – melyek városunk 2014-es költségvetését képezték.
Év elején optimistán álltunk a költségvetés kialakításához, ha nem is feltétlenül látványos, de mindenképp hasznos célokat szerettünk volna elérni. A 2014-es költségvetésben fejlesztésre szánt tételek összege hozzávetőleg 2.826.000 lej volt. Ez az összeg egyebek mellett magába foglalta a Mezőgazdasági Főgimnáziumnál félbemaradt építkezés tervbe vett folytatását, az Egészségügyi-Szociális Központ épületének (képünkön) manzárdosítását, az ivóvíz- és csatornahálózat beruházásának folytatását, szociális lakások javítását. Még alig kezdődött meg a büdzsé használata, amikor május elején jött egy nagy port kavart értesítés, aminek alapján az egészet át kellett értékelni és mély sebet is ejtett a szűkös költségvetésen: egy budapesti tartozásrendező és végrehajtó cég tudatta, hogy ki kell fizessünk egy közel 2.000.000 lejes tartozást, ami egy 2010-es bírósági végzés “eredménye”, illetve az összeg napjainkig tartó kamata. Az említett végrehajtó megvásárolt egy tartozást a Vegyépszer Kft-től, mely egyike volt azoknak a cégeknek, melyek 2008 és 2011 között az ivóvíz- és csatornahálózatot építették. El lehet képzelni, mit jelent a városnak egy olyan tartozás kifizetése, ami nagyjából annyi, mint a költségvetésben a fejlesztésekre szánt összeg! Ez az összeg nem volt befoglalva a 2012-es, a jelenlegi önkormányzati testület által a választások után átvett költségvetésbe, és amit ki is tudtunk volna fizetni a 2013-ban felvett, állami finanszírozású, kedvező kamatozású kincstári hitelből. Azoknak, akik nem ismernek, el kell mondanom: nem vagyok híve a konfliktushelyzeteknek, ha csak egy mód van rá, keresem a békés megoldásokat, ezért nem beszélek arról, hogy ki(k) vagy mi miatt kerültünk ebbe a helyzetbe, de kerestük a kiutat. Röviden összefoglalva: a választások után két évvel “esett ki a csontváz a szekrényből”, és az adófizetők pénzéből kell(ett) kiegyenlíteni a számlát. Miután meggyőződtünk a kérés hitelességéről és a fellebbezés sikerének minimális esélyéről, elkezdődtek a tárgyalások a végrehajtóval a kifizetés módjáról, ezzel párhuzamosan a Fejlesztési Minisztériummal a remélt támogatásról. “Természetesen” számláinkat zárolták, a kincstár megszabta azokat a költségeket, melyeket az önkormányzat fenntartása okán meg kellett ejteni, a többletből pedig megkezdődött a törlesztés. Ezáltal ki lehetett fizetni összeg hozzávetőleg felét, 1.222.018 lejt (megjegyzendő, hogy az összeg őszre 2.369.824 lejre duzzadt), a többit, vagyis 1.147.806 lejt a minisztériumtól kaptuk meg, Cseke Attila RMDSZ-es képviselő közbenjárásának köszönhetően.
Nem akarom untatni az olvasót, de egy gazdasági beszámoló szerves részét képezik a számadatok. A 2014-es költségvetés bevételi és kiadási tételei az alábbiak voltak. Az esztendő összjövedelme 17.287.920 lejre tehető. Ebben benne van az oktatási rendszer fenntartásához szükséges ÁFA-visszafordítás, illetve a beteggondozók bére, ami összesen 6.880.670 lej. Egyéb állami és megyei juttatások: 2.686.605 lej. Saját költségvetésük összjövedelme: 7.388.530 lej. Utóbbiból pár fontosabb tétel: adók és illetékek magánszemélyektől – 1.185.952 lej; adók és illetékek jogi személyektől – 1.095.774 lej; jövedéki adó visszafordítása – 4.032.136 lej.
Ami az összköltségeket illeti, azok értéke 16.852.891 lej. Ebből a tanügyre fordított pénz 6.647.190 lej, amiből beruházásra költöttünk 299.672 lejt. A Polgármesteri Hivatal teljes apparátusának fizetésre fordított költsége (ebben benne vannak az intézményhez tartozó bölcsőde, könyvtár, személyi nyilvántartó, Egészségügyi-Szociális Központ és a beteggondozók is) 2.218.373 lej, az úgynevezett fogyóeszközök költsége 4.012.067 lej. Utóbbiban csak a közvilágítás díja 351.286 lej. A banki kamatok fedezésére költöttünk 108.900 lejt, törlesztő részletekre 674.123 lejt, különböző fejlesztésekre 1.963.207 lejt. Az utóbb említett fejlesztések közül kiemelném az iskolaépületek tatarozására fordított 299.672 lejt, amibe egyebek mellett beletartozik a Zelk Zoltán Általános Iskola főépülete új szárnyának közművesítése (részben), a napközi termeinek teljes belső felújítása, az Ady Endre utca sarkán lévő épület teljes külső és belső felújítása (képünkön), az 1. számú óvoda és a Kálvin János utcai iskolaépület központi fűtésének kiépítése.
Az elmúlt év leglátványosabb fejlesztése a Malom utca leaszfaltozása volt, amit sokan vártak egész éven keresztül, ám a fentebb soroltak miatt csak késő ősszel kerülhetett rá sor. Erre a beruházásra 960.000 lejt költöttünk, amiből 430.000 lej volt a csatornahálózat kiépítése, továbbá 530.000 lejbe került a burkolat. Hangsúlyozom: a Malom utcai beruházás nem jött volna létre az adósságfizetés miatt, ha nem kapunk minisztériumi segítséget.
Az esztendő folyamán sikerült befoglalni egy pályázatba a középiskolánál 2007-ben megkezdett, majd rövidesen abba is maradt építkezés folytatását. Ezzel azóta is küzdünk kisebb nagyobb akadályokkal szembesülve, de reméljük, sínen van az ügy. Reményre ad okot, hogy túl vagyunk a technikai egyeztetéseken, egy sikeres terepszemlén, és reméljük, hogy év végére a beruházás végére is érünk, aminek összértéke 3.246.270 lej, amiből az önkormányzat önrésze 403.340 lej.
Ugyancsak fontos, hogy egy úgynevezett Pos-Mediu-s pályázatba belefoglalták a helyi ivóvíz- és szennyvízhálózat már meglicitált, de el még nem végzett munkálatait, aminek összértéke hozzávetőleg 3.000.000 euró, és ezt 2015-ben el kell költeni.
A 2014-es évben az önkormányzat alkubizottságának asztalára került néhány kérvény, amelyeket nagy részben sikerült is megoldani, túljutni ezekkel pár évek óta húzódó problémán. Ilyen például annak a teleknek a megvásárlása, melyre a közvécé épült évekkel ezelőtt.
A fentiek alapján a 2015-ös évben optimistán futottunk neki, bízva abban, hogy tervek valósággá válnak az év végéig. Arról sajnos nem tudok beszámolni, hogy az adók befizetési aránya javult volna akár a magán, akár a jogi személyek esetében. Most is csak 50%-os arányról beszélhetünk, ami veszélyezteti, hogy megkapjuk az államtól a jövedéki adóból nekünk járó részt. Ugyanis, ha az állam azt látja, hogy a helyhatóság nem képes beszedni saját jövedelmeit, akkor azzal “büntet”, hogy csak annak arányában ad ő is támogatást. Azt is látni kell, hogy aki nem fizet adót, az nem jár el tisztességesen a többi lakossal szemben, miközben az ő elvárásai sem kisebbek.
Végezetül szeretnék örömökben és eredményekben gazdag 2015-ös évet kívánni minden érmihályfalvi lakosnak, illetve egy gazdagabb beszámolót a költségvetési bizottságnak idei tevékenységéről.
Ec. Chiş Gheorghe Cristian
tanácsos, a költségvetési bizottság elnöke