
A harmincadik Nyíló Akác Fesztivál idén május 15-17 között kerül megrendezésre, azonban már 14-én, csütörtök délután a fesztivál programhoz kapcsolódva, nemzetközi női kézilabdatornát tartottak az új sportcsarnokban. Magyarországról Balkány, Szatmárnémeti CSM Olimpia, Székelyhíd, valamint a házigazdák lány csapatai mérkőztek meg egymással. A küzdelmek után ( Érmihályfalva – Székelyhíd:18-10, CSM-Balkány 18-8, a bronzmérkőzésen Balkány-Székelyhíd 18-17) A döntő mérkőzésen a CSM Olimpia és Érmihályfalva kézilabdás lányai küzdöttek egymással, amely az előbbiek győzelmével zárult 25:21 arányban. A legjobb kapus Molnár Kira a szatmárnémeti CSM Olimpia csapatából, a legjobb játékos Oláh Alexandra az érmihályfalvi csapatból, míg a gólkirály címet Barta Szabina – CSM Olimpia kapta. A díjátadó ünnepség előtt Karsai Attila polgármester szólt a játékosokhoz, köszöntötte a résztvevőket, gratulált a győztes csapatnak, hozzátéve: ,, az én szememben mindenki győztes, aki részt vett ezen a tornán.” A díjakat Karsai Attila polgármester valamint Torda Vanessza a Debreceni VSC játékosa (egykor Érmihályfalván kezdett kézilabdázni) adták át.
Május 15.-én pénteken 10 órától a központi rendezvényteremben, a helyi tanács ünnepi ülését tartották, amelyen a kiválósági díjak átadására került sor. A megjelenteket Karsai Attila polgármester köszöntötte, beszédében többek között kiemelte: ” idén a harmincadik Nyíló Akác Fesztivált ünnepeljük, azt követően, hogy a tavalyi évben sajnos nem tudtuk megtartani a fesztivált gazdasági okok miatt. A május 12-i tanácsülésen sikerült elfogadni a költségvetését a városnak, amely még nem volt ilyen későn elfogadva. Amíg nincs jóváhagyott költségvetése a városnak addig korlátozott a városvezetés mozgástere a közpénzek felhasználásának tekintetében. Ezen az ülésen sikerült elfogadni az idei Nyíló Akác Fesztivál programját, költségét, a fennmaradó összeget részben a helyi vállalkozók segítségével tudtuk előteremteni. Minden évben díjazzuk azokat a személyeket, akik tevékenységükkel kiemelkednek, példát mutatnak a lakosságnak. Sajnos nem minden tanácsos gondolkodik együtt velünk, az előterjesztő általában a polgármester szokott lenni, a tanácsosok pedig vagy elfogadják, vagy tartózkodnak, vagy pedig nem fogadják el az előterjesztést. Ez alkalommal is majdnem mindenki elfogadta ezt az előterjesztést, kivéve az Erdélyi Magyar Szövetség tanácsosai, akik tartózkodásukkal nem fogadták el a fesztivál a programját. Bár a díjazottak listáját megszavazták, de magát a programsorozatot nem. Sajnálom, hogy csak az RMDSZ-es tanácsosok vannak jelen, pedig kihangsúlyoztam a gyűlésen, szeretettel várunk minden tanácsost a rendezvényekre. Hiszem azt, hogy a döntésünk jó volt, közösségünket szolgálja.”
Beszéde után felkérte Boros Emőke tanárnőt, olvassa fel a díjazott személyek laudációit, majd pedig átadásra kerülnek az oklevelek is. A tanárnő a következő sorrendben olvasta fel a laudációkat: először Bobes Erzsébet nyugalmazott tanítónő vehette át a kiválósági oklevelét, majd őt követte Kovács Éva, Magyar Emőke, Csűri József, Borbély Zoltán, Vass Lajos, nekik a polgármester adta át az okleveleket, és végül, de nem utolsó sorban ifj. Szilágyi Attila vette át oklevelét ifj. Torda Imre tanácsostól. Végül elkészült a díjazottak csoportképe, majd kötetlen beszélgetésre került sor.

11.00 órától az Ovidiu panzió emeleti termében került megrendezésre a Derűs Őszért Szociális együttműködés határok nélkül, elnevezésű találkozó. A rendezvényt megtisztelték jelenlétükkel a nagyszalontai egészségügyi szociális otthon, a margittai egészségügyi központ, ugyancsak Margittáról a Caritas Chatolica otthon, valamint a margittai városháza szociális dolgozói, valamint a helybéli szociális dolgozók. Az ünnepségre érkezetteket Anabella Paulenschi intézményvezető köszöntötte, majd átadta a szót Karsai Attila polgármesternek. Az elöljáró megköszönte a meghívást majd kifejtette, ez a tizenötödik alkalom, amikor a Nyíló Akác Fesztivál programsorozatában megrendezik ezt a találkozót, amelynek során az idős gondozás területén tevékenykedő intézmények tapasztalat cseréjére kerül sor. Ugyanakkor elmondta azt is, hogy a lakosság részéről hiányolták tavaly elmaradt a fesztivált, amely idén a tanácsosi többség döntése alapján kerül megrendezésre. A tanácskozás résztvevőinek tartalmas eszmecserét kívánt. Beszéde után a Thália Diáktársulat erre az alkalomra készített előadása következett: “Pletykás asszonyok, avagy az érmelléki falu” szája címmel. Az előadás nagy sikert aratott a jelenlévők körében, gyakran hangos nevetéssel jutalmazták az előadókat.

Délben a Bartók Béla Művelődési házban az aranylakodalmukat ünneplőket fogadták, összesen 41 párt azokat is akik tavaly ünnepeltek volna de a rendezvény elmaradása miatt idén erősíthették meg egykori fogadalmukat. Lajter Klára anyakönyvvezető köszöntötte a megjelenteket, és felkérte őket erősítsék meg az egykoron tett esküjüket, úgy hogy elismétlik utána az eskü szövegét. Ez után felkérte Karsai Attila polgármestert ossza meg ünnepi gondolatait. Az elöljáró örömét fejezte ki, hogy ilyen szép számban köszöntheti az ünneplőket, majd hozzátette az a nyolc pár, akik nem lehettek jelen különböző okokból azokat a következő héten felkeresi, és személyesen tőle vehetik át a polgármesteri hivatal ajándékait. Háláját fejezte ki mindazoknak, akiknek köszönhetően méltó módon tisztelhetik meg az aranylakodalmas párokat. Ismertette a jelenlévőkkel, a programok összeállításával igyekeznek minél több érmihályfalvi embernek megfelelni. Beszéde végén mindenkinek nagyon jó egészséget kívánt, legyen minél több alkalom együtt ünnepelni. Majd átadta a szót az eseményen részt vevő Kéry Hajnal főtanfelügylő helyettes asszonynak, aki szintén gratulált az ünneplőknek majd így folytatta:
“ötven év alatt sok minden változott, sok minden történt, de nagyon fontos, hogy megtaláljuk azokat a pillanatokat, amikor köszönetet tudjunk mondani egymásnak, a párunknak, mindazokért, amiket fontosnak tartunk az elmúlt fél évszázadból.”

A beszédek után a polgármester és az alpolgármester körbejárták a feldíszített asztalokat és minden párnak gratulálva átadták a csokrokat és ajándékcsomagokat, majd következett az ünnepi ebéd.
13.00 órakor helytörténeti vetélkedőre került sor, a szervezők: Dr. Andrássy Ernő Történelmi és Néprajzi Városi Múzeum, Máté Imre Városi Könyvtár, és Zelk Zoltán Gimnázium A zsűri tagjai Simon Andrea, Szilágyi Éva és Szilágyi Ferenc Hubart. 12 csapat versenyzett, a pontszámok összesítése során a következő sorrend alakult ki: 1. helyezett Érmihályfalvi régészek-V.B. Erdős Anna, Orosz Hanna, Szigheti Zenkő-Fanny, 2. helyezett Mihályfalvi régészek-VIII.B. Fecsó Nóra, Nagy Dalma, Pomor Vendel 3. helyezett: Móka mesterek V.B. Gazsi Márk, Lep László, Papp Krisztián. Két különdíj is kiosztásra került, minden résztvevő kapott egy névre szóló emléklapot, édességet és egy verses könyvecskét. A díjazottak oklevelet és értékes könyvcsomagot kaptak Érmihályfalva témájú könyvekkel.

14.00 órakor a városháza udvarán a Virágok Világa című színpompás virágkiállítást tekinthették meg az érdeklődők a helyi Molnár és Gellén virágkertészetek jóvoltából.


16.00 órakor a Praszler Gyula stadionban rendezték meg a Nyíló Akác Kupa kispályás nemzetközi focitornát ifjúsági csapatoknak. A csapatokat Varga Róbert köszöntötte, majd Karsai Attila polgármester szólt a játékosokhoz, bíztató szavai végén izgalmas, sikeres mérkőzéseket kívánt a résztvevőknek. Utána Fele Attila a házigazda, az Unirea elnöke köszönte meg a vendég csapatoknak, hogy elfogadták a klub meghívóját a tornára. A résztvevő csapatok: Balkány S.E., Nánási Focisuli, Érmihályfalvi Unirea, Rapid Nagyvárad, Fröhlich Fény, F.K. Hajdúnánás. Az izgalmas, olykor gólzáporos mérkőzések során a bronzmérkőzésen a Nagyváradi Rapid 4:1 arányban győzte le a Fény csapatát majd a döntőben a Nánási Focisuli 2:1 arányban győzött az Unirea ellen. A gólkirály az Unireát erősítő Takács Dominik lett 6 góllal.

18.00 órakor a Gizella Művelődési Központban, Kovács Szilárd – Mihályfalváról Manilába, avagy fél év Délkelet-Ázsiában, című úti beszámolóján vehettek részt az érdeklődők. Szilárdot elkísérte felesége Márton Mónika is. A majdnem fél éves kaland Délkelet-Ázsiában, kilenc országon át alkalmat adott számukra nem csak új tájak felfedezésére, hanem önmaguk és egymás mélyebb megismerésére is. Élvezetes előadásuk lekötötte a hallgatóságot, miközben képzeletben bejárhattuk többek között Malajzia, Fülöp szigetek, Indonézia, India városait, vulkanikus hegyeit, egzotikus állatokban bővelkedő tengerpartjait vagy őserdőit.

A másfél órára tervezett beszámoló két órásra sikeredett, úgy, hogy észre sem vettük. Összegezve, bánhatja, aki nem élt az alkalommal, hogy egy ilyen igényes programon nem vett részt.
Balázs József Attila