Előkerült fotók 2. – Vida József református oktató

Előkerült fotók 2. – Vida József református oktató
2016. July 2.
Korábban már jelent meg Kovács Rozália helytörténész tollából visszaemlékezés Vida József néhai tanítóra. A debreceni Déri Múzeumból nemrég fotók is előkerültek, így újból feleleveníti az oktató alakját.
vida_józsef_és_neje_együtt_wm
Vida József tanító és felesége, Jánky Terézia

 Vida József tanító úrról, aki a 19. századi Mihályfalva kiemelkedő oktatója volt,  2013. április 1-én jelent meg írás honlapunkon (ide kattintva). Azért írunk újra róla, mert a debreceni Déri Múzeumban olyan  fényképekre bukkantunk, melyeken városunk  több nevezetes személyét, és azok családjának tagjait  ismertük fel, köztük őt is.

 Vida József tanító 1814-ben született Kisjenőn, tanítói pályája hosszú, tanított többek között Ottományban is. Településünkön Sass Kálmán felsorolja az itt tanító rektorokat, fi- és leánytanítókat,  adatai szerint 1847-1884-ig – haláláig – tanított, majdnem 40 évet.

Az adatok szerint 1855-ben 130 gyermek tanult az iskolában, 70 fiú és a fi – tanító, református oktató,  Vida József volt.

Felesége nemes Jánky Terézia (1818-1881).

        Az alábbi képek magyarázatai:

 1. kép  Vida József – a fotó Debrecen készült 1870-ben, ekkor 56 éves

 2. kép  A feleség, Jánky Terézia, a fotó 1870-ben készült Debrecenben

                           A házaspár gyermekei:

                     Lajos                                           József                                  Teréz

                 1844 – ?                               meghalt Kispesten                    1845-1904

        felesége Sipos Erzsébet                                                          férje  Gáspárdy Gyula

3. kép Vida József sírköve a református temetőben. A sírkő felirata: Itt nyugszik/ néhai/ Vida József/ ref. oktató/ élt 70 évet/ megh. 1884 júl.23-án/ és neje/ Ns. Jánky Terézia/ élt 63 évet/ megh. 1881 júl. 18-án/ Béke poraikra/ Emelte a gyermeki kegyelet/

4. kép  Dédunokája Budapestről, amikor a sírt meglátogatta

       Bibliográfia:

– Sass Kálmán: Elvész a nép…

– Emlékül, hogy emlékezz! 235 és 237.oldal

Keresés