Érmihályfalvi szerzők könyvei a Partiumi füzetek sorozatban

Érmihályfalvi szerzők könyvei a Partiumi füzetek sorozatban
2013. October 5.
Kovács Rozália: Utak a múltba, illetve Sütő Éva: Érmellék, szerelmem című könyveinek bemutatójára került sor szombaton délben a városi könyvtárban.
/vlm/Image/Show/84/
A két könyv szerzői az asztal két végén

A Máté Imre Városi Könyvtárban két könyv bemutatójára is sor került a Dióverő Szíp Napokon. Nyakó József polgármester közel ötven megjelentett köszönthetett, és mondott köszönetet mindenkinek, aki bármilyen formában tesz valamit a közösségért. Ezek után a Kovács Rozália könyve megjelenésének előzményeit elevenítette fel, elmondva, hogy az ötlet mintegy fél éve fogant. Elismerését fejezte ki Kovács Rozáliának, aki a múlt számunkra szóló üzenetét kutatja, próbálja átmenteni a hagyatékot, megmutatni azokat az értékeket, melyekre büszkék lehetünk.
A kötet (akárcsak a Sütő Éváé) a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság (PBMET) gondozásában jelent meg. Ennek elnöke, Dukrét Géza méltatta a továbbiakban a szerzőt, és mutatta be a kötetet. Mint mondta, az utóbbi időben örvendetesen gyakran vendégeskednek Érmihályfalván. Beszédében lajstromozta Kovács Rozália helytörténeti munkásságának főbb állomásait, kiemelve, hogy milyen aktív szerepet játszik a PBMET életében. A kötet 20 éves gyűjtőmunka eredménye, előadások, újságcikkek, tanulmányok gyűjteménye, és mind Érmihályfalváról szól, felölelve annak történetét több témakörben a XIII.-tól a XX. századig. A maga során Kovács Rozália elmondta: a kötet minden sora a múltról szól, rengeteg adattal és munkával, miközben “még a kövek is beszélni kezdtek”. Sok benne a hiányosság – ám az csak további munkára, kutatásra ösztökél, hogy emléket állítsunk az építő, tanító, művelő elődeinknek. A hozzászólások során a szerző fia, Kurta-Tőtös Szabolcs tiszteletes rövid, ám megható beszédben elevenítette fel, ahogyan édesanyja helytörténeti munkásságának évtizedei lépést tartva a technika fejlődésével, átívelték a telexgéptől a “fészbukozásig” terjedő időt.
A második könyv bemutatóját újra Nyakó József kezdte, felelevenítve, hogy Sütő Éva első, verses kötetét annak idején, mint vállalkozó, ő támogatta, ezzel is jelezve, mennyire elismeri tehetségét. Bár a szerző “forrongó típus”, és újságíró-polgármester viszonylatban többször is “más véleményen voltak”, ez mit sem von le abból, hogy Sütő Éva “szakmailag nagyon ott van” – fogalmazott Nyakó József. A kötet megjelentetésének ötlete akkor fogant, amikor olvasta Sütő Éva érmelléki településekről szóló riportjait, és úgy gondolta, ezek olyan érdekesek, és annyi értéket hordoznak, hogy megéri csokorba szedni őket – mondta Dukrát Géza. Több mint 200 fotó egészíti ki az 50 riportot, melyek helytörténeti, néprajzi és szociológiai értelemben is értékhordozók-értékmentők az Érmellék gazdag világáról. A szerző “irodalmi riport”-ként határozta meg írásai műfaját, majd Dukrét Géza kérdéseire válaszolva beszélt munkamódszereiről.
A könyvbemutatók dedikálással zárultak. A kötetek a későbbiekben a könyvtárban megvásárolhatóak.