2016. September 28.
Sok szőlősgazdának bosszúságot okoznak a méhek (és a darazsak) azzal, hogy "megbontják" a szőlőszemeket, idő előtti erjedésnek adva utat. A szüretelési idő teljében egy szőlősgazdát és egy méhészt kérdeztünk a témában. Igazi megoldást a gondra egyikük sem tudott.

A tarka pillangó mellett a méhek is ott vannak a szőlőszemeken
Nem újkeletű téma: az egyébként nagyon hasznos méhek bosszúságot okoznak a szőlősgazdáknak, mivel kárt okoznak a szüret előtt álló fürtökben. A méhészek ellenben azt mondják, a fő bűnösök a darazsak, a méhek csak az általuk megbontott szőlőszemekből áradó illatokra startolnak rá. A szüreti idő teljében vagyunk és állítólag a rovarok az előző évekhez képest is gyakoribb, ám hívatlan látogatók a szőlősorok között.
Hegedüs Attila közismert szakértelmével magyarázza: a szakirodalom szerint a méhek nem tudják “kiharapni” a szőlőszemek héját, ám ő már halott olyan mutálódott fajtákról, melyek rácáfolnak erre. Az viszont biztos, hogy a darazsak megbontják a szőlőszemeket, melyekbe ezek után már behatolnak a héjakon tenyésző gombák. A szemekből áradó illatok oda vonzzák a méheket, a rovarok nem eszik ki teljesen a szőlőszemeket, melyekben megindul a gombák hatására az alkoholos erjedés. Megjelennek a muslicák is, beoltva a zsákmányt ecet-baktériummal, megindul az ecetes rothadás, mindez még a tőkén lévő fürtökön. Ha a rovarok a szemeket teljesen kiennék és csak a héjat hagynák meg, még elviselhető lenne a veszteség, ám a fürtökön ott vannak a sérült bogyók, ezek felhasználása gyakorlatilag azt jelentené, mintha a mustba ecetet öntene, magyarázza Hegedűs Attila. A szőlő így már se bornak, de még pálinkának se jó.
Egy normális esetben két órányi szüret ezzel a módszerrel 2 napig is eltart. És akkor még nem beszéltünk a veszteségről. Két korai tavaszi fagy, majd éppen a tavaszi-nyári napfordulón emlékezetes jégverés pusztított (persze nem csak a szőlőkben), most pedig a rovarinvázió. Mi lehet a megoldás? – kérdeztük. Hegedüs Attila nemigen tudja a jó megoldást, tekintve például, hogy a darazsakat nem nagyin irtják, a méheknek pedig nem nagy távolság pár száz méteres utat megtenni. Úgy véli, talán eredményt lehetne elérni azzal, ha a méhészek a városon kívül tartanák méhcsaládjaikat legalább júniustól októberig. Miközben újra hangsúlyozta a méhészet iránti tiszteletét, megjegyezte: egy éves munkájának nagyrésze megy kárba a szeme előtt.
E hét végén tartják Érmihályfalván az V. Érmelléki Méhésztalálkozót, talán ezen is meg lehetne beszélni az egymást tisztelő gazdák közös gondját, annak tudatában persze, hogy a méhek (és darazsak) ezután is maguk fogják kijelölni “munkaterületeiket”.
(erdon.ro / Rencz Csaba)