A nagyváradi Reskontó Alapítvány meghívására érkezett Érmihályfalvára a Láthatáron Csoport immár harmadik alkalommal, akik november 9-én, szombaton a KENYÉRTÖRÉS (Krónika görög-perzsa háborúkból) című interaktív vitaszínházi előadást mutatták be a Gizella Művelődési Központban.
A darabot 2022-ben írta és rendezte Fábián Péter. Azóta járják vele a magyar középiskolákat a színészek, de Budapesten rendszeresen játsszák felnőtteknek is.
Bár az előadás az ókori görög-perzsa háborúk világába repíti a nézőt, a téma ma is nagyon aktuális. Egy aprócska semleges hellén szigeten, Ténoszon él Demetria (Feuer Yvette), a lepénysütő pékasszony két gyermekével, Panaitiosszal (Csányi Dávid) és Européval (Kovács Kata Milla). A gabonát az ellenséges perzsáktól veszik, mert csak így biztosíthatják a sziget népének a kenyeret. De háború dúl Athén és Perzsia között, és a sziget lakóinak egyre nehezebb megőrizni a semlegességet vagy annak látszatát. Válaszúthoz érkeznek, s a család mindhárom tagja másként kívánja rendezni a helyzetet. Ez konfliktushoz vezet, ami kis híján tragédiát eredményez.
Közösségi és egyéni felelősség, anyai szeretet és erkölcs, büszkeség és túlélési ösztön sűrűsödik a drámában, mely az édesanya elkeseredett tettében csúcsosodik ki: az ellenséges perzsák kezére adja csatába induló fiát. Ezen a ponton ér véget a színház és veszi kezdetét a népgyűlés, ahol a nézők érveléssel majd cserépszavazással döntenek Demetria sorsáról: bűnös vagy ártatlan?
A mintegy 60 fős nézősereg aktívan részt vett a vitában, érvek sokasága hangzott el. A nagyon izgalmas eszmecsere végén meglepő ítélet született: egyetlen szavazatnyi különbséggel Demetria bűnösnek ítéltetett, vagyis száműzték a nézők a szigetről. Ilyen szoros eredmény még soha nem született a darab történetében, pedig már 50 előadáson is túl vannak.
,,A darab a szolidaritás és a háború viszonyát vizsgálja. Mi a helyes döntés, ha a szolidaritás erkölcsi parancsa ellentétbe kerül a túlélés parancsával? Elítélhető-e az, akinek saját és szűk közösségének boldogulása előbbre való, mint a bajba jutottért való kiállás? És az, aki a másikért való kiállással saját közösségét sodorja veszélybe? Hol van az a pillanat, amikor már nem helyes csöndben maradni, és hol van az a pillanat, amikor még csöndben kell maradni? A darab példázat a szolidaritás mibenlétéről: egy, a perzsa hódítás alatt élő apró hellén család történetén keresztül.” (https://lathataroncsoport.hu/eloadas/kenyertores/)
Köszönjük a vitaszínházi élményt a Reskontó Alapítványnak és a Láthatáron Csoport társulatának, de legfőképpen a kiváló színészeknek: Feuer Yvette-nek, Kovács Kata Millának és Csányi Dávidnak!
Szabó Emőke tanárnő