Mezőgazdasági és kulturális “termékek” felleltározása

Mezőgazdasági és kulturális “termékek” felleltározása
2019. September 30.
A gyakorlati dióveréshez, és az arról elnevezett Dióverő Nagyvásár megtartásához is ideális, kellemes őszi idő volt szombaton, amikor megkezdődött az érmihályfalvi eseménysorozat. Az első nap összefoglalója.
/vlm/Image/Show/84/
Szombat reggel a Gödör rendezvényház udvarán felállított sátor alatt a helyi Szépkor Nyugdíjas Egyesület és a Partiumi Vidékfejlesztésért és Mezőgazdaságért Egyesület közreműködésével a környék terményeit bemutató kiállítás nyílt: az erre a célra kialakított standokon egyrészt az úgynevezett nagykultúrák – búza, repce, kukorica, napraforgó, szója, borsó, zab – idei terméséből adtak ízelítőt a mezőgazdasági vállalkozók, másrészt zöldségek és gyümölcsök ugyancsak idei választékából állítottak össze gazdag palettát, de az említett nyugdíjas egyesület tagjainak jóvoltából lekvárok, befőttek, kompótok is kerültek a standra. Ezeket szemrevételezte dr. Nagy Miklós, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének megyei elnöke is, aki a délelőtt volt a rendezvény vendége.
A szombat piaci nap is a városban, ezt kihasználva szervezték meg újra a “kiskofák piacolását”, ami azt jelenti, hogy a helyi néptánccsoportok 11 tagja – Facsar Lilla és Gabriella, Zdroba Natália, Máté Vivien, Tamasdan Nikolett, Gazsi Alexandra,, Sass Katalin, Bodnár Bianka, Gliga Réka, Brejan Nikolett és Barbara – kapott 20-20 lejt, hogy azzal sáfárkodva minél több árut szerezzen be a vásárban.
Az eredményhirdetésre később került sor, időközben lezajlott a rendezvényházban a Bibliás Rákócziak – Őrálló erdélyi fejedelmek című kiállítás megnyitója. Ennek anyagát Millisits Máté művészettörténész állította össze 2017-ben, a reformáció emlékévében, ám idén, a II. Rákóczi Ferenc-emlékévben is aktuális, hiszen a fejedelmi család története összefonódott a magyarországi reformációéval. A tárlatot Szilágyi Andrea muzeológus, illetve Nyakó József polgármester ajánlotta az érdeklődők figyelmébe, utóbbi azzal, hogy az jó szolgálatot tesz annak a generációnak is, melynek iskolaéveiből kimaradt a magyar történelem oktatása. A kiállítás a továbbiakban október 23-ig lesz látható a városi könyvtár galériájában, például iskola osztályok látogatására is számot tartva.
A délután került sor a már említett díjazásokra, a fesztivál hivatalosnak minősített megnyitója alkalmából. A sátor színpadáról a polgármester mondta el, hogy a Romániai Városok Szövetségében, melynek 216 tagja van, mindig csodálattal tekintenek az érmelléki termőföldre, melyhez a helyi emberek szorgalma társul. Szabó Ödön képviselő, az RMDSZ megyei ügyvezetője úgy értékelte, hogy az érmelléki termékek a határon túl is megállják helyüket, erre aktuális példa volt, hogy az RMGE szervezésében éppen akkor (vagyis ez elmúlt hét végén) vettek részt gazdák a budapesti 79. Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon (OMÉK), látható sikerrel. A politikus a Zorba, a görög című filmből is idézte a címszereplő egy mondatát: “Táncolni kell, uram, a zene majdcsak megjön valahonnan!”, azzal a magyarázattal, hogy a mezőgazdászok is azzal a tudattal dolgoznak egész évben, hogy majdcsak megjön a piaci igény, de a kisebbségi-közösségi létre is érvényesnek találta: küzdeni kell és az eredmény is megjön. A rendezvényhez gratulálva Szabó Ödön úgy vélte, hogy Érmihályfalva rendszeresen erején felül teljesít lelkesedésből, elszántságból remélve, hogy ahhoz “előbb-utóbb csak megjön a zene”.
A polgármester és a képviselő adta át a díjakat, a nevezett kiskofák mindegyike kapott jutalmat, a legügyesebbnek Brejan Nikolettet választották (csakúgy, mint tavaly). A kiállított termények alapján a termelői díjakat kapták (a külön nem jelöltek érmihályfalviak): gabonatermesztés (vállalkozói nevek) – 1. Sirmis, 2. Agrodav (Érvasad), 3. Csaba&Geta; zöldségtermesztés – 1. Nagy Szabolcs, 2. Borbély Zita, 3. Tasnádi Cristian (Értarcsa); gyümölcstermesztés – 1. Hegedűs Attila, 2. Birinyi János (Ottomány), 3. Fábián József (Margitta); a vásár fődíjasa Kovács Balázs.
A koraeste programjában a helyi kulturális élet “termésének” felvonultatása szerepelt, színpadra léptek a következő előadócsoportok, melyeknek minden tagját név szerint szólították, a megbecsülés jeleként: Forever Dance, Small Steps, Syluette, Fresh Dance, Turbo Dance, továbbá az Apró Lábak, Fürge Lábak és Nyíló Akác néptánccsoportok. Az Aladin Hero Team kempo klub később mutatkozott be, amikor számos éremmel gazdagodva tértek haza sportolói egy szatmári versenyről. A sátor hátánál napközben két hatalmas üstben főtt az étel, hogy a kulináris értékek is szerepet kapjanak, a csoportok mindegyike asztalhoz is ülhetett. Az esti koncerten az Animal Cannibals állt színpadra, bizonyítva, hogy a rap/hiphop duó a megalakulása óta eltelt három évtized alatt jól kitanulta a jó buli összehozásának fortélyait.
A nap retro partival ért véget.
További fotók szerkesztetlen formában IDE kattintva.

Keresés