
Október 23-án 19 órától az érmihályfalvi református templomban istentisztelet keretében emlékeztek az 1956-os forradalom mártírjaira és az érmihályfalvi csoport harmincegy tagjára.
Az érmihályfalvi RMDSZ október 26-án, szombaton szervezte meg azt az ünnepségsorozatot amely 16 óra után a református ravatalozó melletti Sass Kálmán emlékműnél kezdődött, 17 órától a Széchenyi téren az ’56-os emlékműnél beszédekkel és koszorúzással folytatódott, és a Gizella Művelődési Központban, ünnepi műsorral zárult.
Boros Emőke tanárnő, az ünnepség moderátora üdvözölte a közönséget majd ismertette a záróprogram rendjét, majd a pulpitushoz szólította Karsai Attila polgármestert, ossza meg ünnepi gondolatait a jelenlévőkkel. Az elöljáró beszéde elején köszöntötte Szabó Ödön parlamenti képviselőt és az emlékműsor közönségét, majd így folytatta: ez a nap minden magyar számára egy rendkívüli történelmi pillanatot idéz, amelyben megmutatkozott a magyar nép bátorsága, összefogása és hazaszeretete. A Magyarországon kitört forradalom és szabadságharc eszmeisége itt Érmihályfalván is gyökeret eresztett, amelynek nyomán megalakult az Érmihályfalvi csoport, élén Sass Kálmánnal a köztiszteletben álló református lelkésszel aki később a szabadságharc mártírja lett. Sass Kálmán emléke Érmihályfalván örökké élni fog, minden megemlékezésen erőt merítünk az ő kitartásából és bátorságából. Tartsuk életben azt a szellemet, amit az 1956-os forradalom hősei ránk hagytak, és ápoljuk azokat az értékeket amelyekért ők harcoltak, zárta gondolatait, majd beszéde végén kellemes megemlékezést és felemelő élményt kívánt az előadáshoz a polgármester.

A produkció előtt Boros Emőke néhány mondatban összefoglalta mindazt amit az előadással kapcsolatosan és a Nyíló Akác Néptánceggyüttes kulisszatitkaiból szükséges volt a közönség elé tárni. ,,Az együttes táncosai, vezetői úgy gondolják, hogy egy előadás sikerének titka nem csupán a tánc iránti szeretetben rejlik, hanem a tagok összetartozásában a jó hangulatú baráti együttlét megteremtésében, amelyekre mindig kiemelt figyelmet szentelnek. A mostani emlékműsoruk egy gyümölcsöző együttműködés eredménye. Nagyon jól harmonizálnak a Nyíló Akácosok néptánc lépései a Fusion modern táncosok figuráival a Dance eMotion társasági táncosainak mozgásával, a kitűnő Play Time együttes zenei kíséretével. A feladat most sem volt egyszerű, a különböző műfajokat harmonikusan összehangolni, kemény feladat. Sok áldozattal, lemondással jár, hiszen ezek a fiatalok szabad idejüket áldozzák fel a táncért, zenéért, míg más fiatalok pihennek vagy szórakoznak, ők a próbákon gyakorolnak. Azonban a felejthetetlen pillanatok amelyekkel közönségüket szórakoztatják minden lemondásért kárpótolják őket. Nyíló Akác Néptánceggyüttes tagjai a hagyományok megőrzése mellett, új utakat is keresnek, amelyen eljuthatnak a közönséghez, megmutatva azt a gazdag formavilágot ami a magyar néptáncban kódolva van úgy, hogy magában hordozza a folyamatos megújjulás lehetőségét. A mostani ünnepi műsorukban, amely az Ígéret földje címet viseli, nem egy pontos dramaturgiát vittek színpadra hanem érzéseket, amire kiválóan alkalmas a magyar tánc és zenei nyelv. Megmutatható az a gyönyörű pillanat, amikor mint a szikra gyúlt ki az emberek lelkében a szabadság iránti vágy, a küzdelem, majd a vérbefojtás, és annak a következménye a kivándorlás. 1956 – fájóan nagy veszteség a magyarság számára, hiszen a forradalom után és alatt több mint 200 ezer ember hagyta el az országot és vándorolt az ,,ígéret földjére”.

Szavai után elkezdődött az ünnepi táncműsor ami mélyen megérintette a közönséget, akik a bő egy órás előadás után felállva, hosszú percekig tapsolták a produkciót.
Boros Emőke az előadás után reményének adott hangot, hogy mindenki visz magával egy kis lángot, emléket amellyel a hősökre emlékezik.
Végezetül a jelenlévők elénekelték a himnuszt.
Balázs József Attila




