Ünnepség a negyedszázados évfordulón

Ünnepség a negyedszázados évfordulón
2014. December 28.
A helyi RMDSZ-szervezet megalakulásának 25. évfordulóját ünnepelték szombaton este Érmihályfalván. Az ünnepségen számos díszoklevelet átadtak különböző tisztségviselőknek, közéleti szereplőknek. (BN)
/vlm/Image/Show/84/
A kultúrházat az EU-tagországok zászlai díszítették (fotók: Kertész Zoltán)

A közzétett meghívó szerint az érmihályfalvi RMDSZ-szervezet megalakulása 25. évfordulóján tartott ünnepségre meghívtak azokat “akik annak melegalakításában részt vettek, azóta kitartóan szolgálják a közösséget, nem hátráltak meg és nem hagyták el a szövetséget”. A szervezők vártak továbbá minden tagot és szimpatizánst, hogy a műsor után “svédasztalos fogadás keretében a múltról nosztalgiával, a jelenről nyíltan, a jövőről reménnyel és bármiről szeretettel, békességgel elbeszélgessenek”.

A kultúrház EU-tagországok zászlaival díszített nagytermében, a Himnusz éneklése után Boros Emőke műsorvezetőtől Nyakó József polgármester, helyi RMDSZ-elnök kapott szót. Ünnepi beszédében felidézte a szervezet alakulásának körülményeit, hogy napok alatt 2700 tag iratkozott be – és érdekes módon azóta is e szám körüli szavazatmennyiségre számíthatnak voksolásokkor.
Sok egyéb mellett a polgármester kitért arra, hogy az RMDSZ nem engedheti meg magának, hogy ne törekedjen jó viszonyra a mindenkori budapesti és bukaresti kormányokkal; hogy a küzdelmeket a realitás talaján állva kell megvívni; hogy tisztségviselő csak az lehet, aki vállalja is annak felelősségét. Az utolsó gondolathoz kapcsolódva felhívást is megfogalmazott: aki tenni akar közösségéért, azt várják soraikba.

Cseke Attila képviselő abban látta az RMDSZ 25 éves fennállásának “titkát”, hogy a romániai politikai szereplők egyetlenjeként sem nevet, sem logót, sem célkitűzést nem változtatott negyed százada, a továbbiakra nézve pedig toleránsnak, türelmesnek és alázatosnak kell maradnia.

Szabó Ödön képviselő 25 évvel korábbi emlékeket idézett fel, figyelmeztetve: könnyen feledünk, feledjük az elért eredményeket, melyeket sokszor nincs is bátorságunk kimondani, csakúgy, mint azt, hogy eredményt jelentenek az elhárított “vészhelyzetek” is. El kell fogadni, hogy az RMDSZ 5-7%-os erőnél nem lesz több, az is csak akkor, ha akarjuk, ellenben ahogy eddig is, ezután is képes lesz az ország sorsát befolyásolni, tette hozzá a politikus.

A felszólalok sorában, a két képviselő között, szót kapott Balázs Attila, aki 2 éve lett a helyi választmány tagja, és elmondta: a környezetében tapasztalt félrevezetési és lejáratási szándékok késztették arra, hogy “beálljon a sorba”, és ellensúlyozásként saját eszközeivel tegyen közösségéért.

A továbbiakban díszokleveleket adtak át (aki nem volt jelen, annak megbízottja vette át, névsor alább). Az ünnepség Varga Miklós magyarországi előadóművész koncertjével ért véget. Természetesen hallhattuk az István, a király című rockopera ismert betétdalait is, mellettük számos slágert, melyek nagyrészt a nemzeti összetartozás érzését hivatottak erősíteni. A későbbi állófogadáson aztán sor kerülhetett a korábban már említett beszélgetésekre.

Díszokleveleket kaptak
A korábbi polgármesterek sorában Kis Imre (mérnök), Sütő János, Rencz Zoltán, Torda Imre; a korábbi RMDSZ-elnökök sorában Farkas Gyöngyi, dr.Kovács Béla, dr.Molnár Imre (post mortem), Boros József; korábbi irodavezetőként Sillye Judit; a szervezet rendezvényeinek lebonyolításában vállalt munkájukért Boros Emőke (műsorvezetés), Sütő Judit (irodavezető, szervezés) és Kiss Csaba (hang- és fénytechnika). Az anyanyelv kiemelkedő szintű oktatásáért Wágner Gertrúd, Bokor Irén és Kis-Körösi Jolán tanárnők kaptak elismerést.

(BN)

(Képgaléria ide kattintva,

fotók: Kertész Zoltán)


Keresés